Brak samochodów w salonach? Nie wszędzie to norma

Nie wszędzie brakuje samochodów
Nie wszędzie brakuje samochodów, fot. Adobe Stock
Specjaliści platformy Automarket.pl sprawdzili, czy - obecnie na samochody faktycznie trzeba czekać miesiącami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ostatnich miesiącach dostępność nowych samochodów znacznie spadła. To skutek pandemii i spowodowanych nią trudności w produkcji półprzewodników. Średni czas oczekiwania na fabrycznie nowe auto wynosi pół roku, a czasem nawet 8 miesięcy. Coraz więcej mówi się też o ograniczonym dostępie do samochodów używanych, np. w lipcu i sierpniu import pojazdów do Polski był mniejszy nawet w porównaniu z trudnym dla branży 2020 rokiem. 

Czy kierowcy mogą zapomnieć o autach dostępnych od zaraz? 

Samochody są dostępne od ręki – wynika z analizy specjalistów Automarket.pl. Eksperci firmy sprawdzili, ile czasu mija w przypadku klientów platformy od podpisania umowy i pozyskania finansowania do odbioru samochodu. Okazuje się, że 57 proc. kierowców dostaje kluczyki w ciągu tygodnia. Przed upływem 2 tygodni za kierownicę wsiada 83 proc. klientów. 

- Nie twierdzimy, że utrudniony dostęp do samochodów w salonach i komisach to fikcja. Pokazujemy natomiast, że można znaleźć rozwiązanie, wyszukując miejsce, które gromadzi u siebie ofertę aut pochodzących od dużych polskich dystrybutorów. Na przykład na Automarket.pl stale dostępnych jest od 1200 do 1500 nowych i używanych, najwyżej kilkuletnich samochodów z niskim przebiegiem. Z rozmów z klientami wiemy, że dostępność pojazdu w krótkim czasie to w dzisiejszych realiach duży atut. Dotyczy to zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których auto jest najczęściej podstawowym narzędziem pracy, jak i klientów indywidualnych, którzy nie mają ochoty czekać miesiącami na fabrycznie nowy pojazd  – mówi Kamil Klukowski, kierownik ds. współpracy z dealerami z Automarket.pl. 

Samochody dostępne są w różnych formach finansowania: leasingu i wynajmie długoterminowym, jak również za gotówkę i z pożyczką. Po wyborze przez klienta auta w leasingu lub wynajmie, firma leasingowa przejmuje na siebie wszystkie formalności związane m.in. z rejestracją.

Nie czekasz i nie biegasz po urzędach…

Zanim wsiądziemy do wybranego modelu, musi upłynąć kilka dni, w trakcie których Automarket.pl podejmuje określone działania. Jak to wygląda w praktyce? 1-2 dni trwa przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie zgody na finansowanie. Kolejne 3-5 dni rejestracja pojazdu, która ze względu na pandemię trwa obecnie dłużej. Potrzebny jest też dzień na weryfikację techniczną auta. Ten etap może się wydłużyć, jeśli samochód wymaga wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów. Potem zakup ubezpieczenia samochodu i transport pod drzwi klienta. Ten etap, w zależności od dystansu, jaki dzieli kierowcę od samochodu, może zająć do dwóch dni.

 - Samochód można kupić i mieć go na własność, ale jeśli weźmiemy pojazd w leasing lub wynajem długoterminowy, nie będziemy musieli wykupywać go po zakończeniu umowy. To pozwala uniknąć wydawania wieloletnich oszczędności lub zaciągania kredytu. Z pojazdu korzystamy wówczas w czasie określonym w umowie. Ponadto samochód jest ubezpieczony, a do dyspozycji kierowcy pozostaje pakiet serwisowy wraz z wymianą i przechowywaniem opon. Wszystkie usługi zawarte są w jednej, miesięcznej racie – mówi Kamil Klukowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY