Bogaty jak prezes. Ile zarobili szefowie dużych spółek

Zarobki prezesów były wyższe, niż ostatnio, fot. Shutterstsock
Zarobki prezesów były wyższe, niż ostatnio, fot. Shutterstsock
W 2022 r. prezesi firm notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zarobili przeciętnie o 15 proc. więcej, niż rok wcześniej. Problem w tym, że inflacja niemal w całości "zjadła" te podwyżki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z nowego raportu firmy Grant Thornton, wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW co roku idą w górę. Przeciętna pensja członka zarządu w wyniosła w 2022 roku 917 tys. zł brutto i była o 15% wyższa niż rok wcześniej. To jednak niewielki wzrost biorąc pod uwagę inflację oraz fakt, że w tym czasie przychody i zyski spółek wzrosły o 30%.

Ile zarabiają prezesi dużych firm

W praktyce badania pokazują, że statystyczna spółka z rynku głównego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za 2022 rok (ostatnie dostępne dane) wypłaciła swoim zarządom ponad 3,5 mln zł brutto, co w przeliczeniu na jednego członka zarządu daje około 917 tys. zł brutto na głowę. To o 15% wyższa kwota niż w poprzednim roku. To niemal dokładnie tyle, ile w ubiegłym roku wyniosła inflacja (14,4%). Kadra menedżerska spółek z GPW nie odbiegała istotnie od ogólnych tendencji w polskiej gospodarce. Jej zarobki nominalnie wzrosły, ale niemal cały ten wzrost pochłonęła inflacja.

W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wyniosło 6,3 tys. złotych, co oznacza wzrost o 11,7 proc. w porównaniu do 2021 roku.

Podwyżki zarządów spółek z GPW wyglądają jednak znacznie skromniej, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w tym samym czasie przychody i zyski zarządzanych przez nich spółek rosły dwukrotnie szybciej – odpowiednio o 30% i 29%. Oznacza to, że wynagrodzenia członków zarządu stanowią coraz mniejszy „ciężar” w wynikach finansowych spółek.

Jak zauważają eksperci Grant Thornton, każdy 1000 złotych podwyżki dla członków zarządu spółek wiązał się ze wzrostem przychodów o 3 mln złotych. Tak zwana "efektywność" była więc o wiele wyższa, niż w 2021 i 2020 roku, kiedy wynosiła 2,6 mln złotych.

Kto płaci najwięcej

Grant Thornton przedstawiło także firmy, w których zarabia się najwięcej. W 2022 roku zdecydowanym liderem jest spółka PCC Rokita, której zarząd otrzymał oszałamiające 80,2 mln złotych. Niemal cała kwota (77,2 mln złotych) to premie i nagrody pieniężne. Sporo zarobili też szefowie Allegro (38,3 mln złotych), CD Projektu (25,6 mln złotych), Cyfrowego Polsatu (25,6 mln złotych) czy banku BNP Paribas (18,4 mln złotych). 

Na drugim biegunie jest aż 115 spółek. W ich przypadku suma wynagrodzeń dla zarządów nie przekroczyła miliona złotych. Wiele z nich nie zapłaciło nawet złotówki. To m.in. spółki KCI, Satis Group, ONE, CFI Holding, KG Efekt, Czerwona Torebka, Nexity Global i New Tech Capital.

Pod względem średnich zarobków (suma wynagrodzeń dla zarządu podzielona przez liczbę członków), po PCC Rokita najlepiej wypada Unimot (średnio 6,1 mln złotych "na głowę") oraz Erbud (4,6 mln złotych) i Ciech (4,5 mln złotych). Tuż za nimi plasuje się InterCars (4,4 mln złotych).

Grant Thornton porównało także wynagrodzenia zarządów z tymi otrzymywanymi w 2021 roku. Kto dostał największe podwyżki? Zarząd Tender Hut (z 17 do 127 tys. złotych brutto - wzrost o 644 proc.), Komputronik (z 410 tys. do 1,7 mln  - wzrost o 326 proc.) oraz APS Energia (z 225 do 733 tys. złotych - wzrost o 226 proc.). Jeśli chodzi o największe spadki wynagrodzeń, to należy wymienić zarząd MCI Capital (aż o 95 proc. z 12,6 mln do 624 tys.) czy ONE (ze 113 tys. do 7 tys. złotych). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ