Dobre nastroje wśród MSP

SHUTTERSTOCK
SHUTTERSTOCK 75
Po pogorszeniu nastrojów przedstawicieli sektora MSP na początku tego roku, w II kwartale br. nastąpiła ich znacząca poprawa – wynika z badania Barometr EFL. Za wzrost ten odpowiadają przede wszystkim optymistyczne prognozy dotyczące poziomu sprzedaży pro

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po pogorszeniu nastrojów przedstawicieli sektora MSP na początku tego roku, w II kwartale br. nastąpiła ich znacząca poprawa – wynika z badania Barometr EFL. Za wzrost ten odpowiadają przede wszystkim optymistyczne prognozy dotyczące poziomu sprzedaży produktów i usług.

Wynik Barometru EFL na II kwartał 2016 r. wyniósł 57,8 pkt. (więcej o 4,7 pkt. proc. w porównaniu do I kwartału br.). Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą zatem spore szanse na rozwój w najbliższych miesiącach. Na wzrost wartości Barometru EFL decydujący wpływ miała istotna poprawa nastrojów pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. Odsetek osób, które spodziewają się dynamiki sprzedaży w ciągu II kwartału wzrósł aż o jedną trzecią (z 30,2 proc. do 41,8 proc.) i był najwyższy od początku 2015 r. Równolegle zmniejszyła się grupa podmiotów pesymistycznie oceniających ten obszar swojej działalności.

– Barometr EFL śmiało możemy nazwać barometrem nastrojów polskiego MSP. Wystarczy tylko spojrzeć na odczyty naszego indeksu za ostatni kwartał ubiegłego roku i pierwszy tego roku i zestawić je z PKB za te okresy. Na początku tego roku zapytani przez nas przedsiębiorcy spodziewali się, że ich sytuacja będzie gorsza niż pod koniec 2015 r. i to znalazło potwierdzenie w tempie wzrostu gospodarczego. Po wysokiej dynamice PKB w IV kwartale 2015 r. (4,3 proc.), w pierwszym mieliśmy do czynienia z tąpnięciem i wzrostem „tylko” na poziomie 3 proc. – powiedział Radosław Kuczyński, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego. – Liczę zatem, że po zakończeniu II kwartału otrzymamy informacje o dynamice PKB wyższej kwartał do kwartału, gdyż z naszego najnowszego odczytu Barometr EFL wynika, że mikro, małe i średnie firmy w Polsce spodziewają się bardziej owocnego zakończenia pierwszego półrocza niż jego początku – dodaje prezes EFL.

Porównując wartość Barometru EFL z dwóch pierwszych kwartałów 2016 r. w ujęciu rok do roku, widać, że jest on wciąż o 1–2 pkt. proc niższy niż w 2015 r. – Może to wiązać się z niepokojami na scenie politycznej i zmianami wprowadzanymi przez obecny rząd. W szczególności istotnie mogą oddziaływać zapowiedzi zmian w zasadach przydzielania kredytów, które obniżą skłonność przedsiębiorców do inwestowania. W przypadku kredytów hipotecznych zmiany odczuje sektor budownictwa, a wciąż pojawiające się różne plany dodatkowego opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych i brak ostatecznej decyzji zwiększają niepewność sektora handlu – ocenia Radosław Kuczyński z EFL.

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MSP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ