Wydanie 12/2018 (39) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 12/2018 (39)

Data publikacji: 21.11.2018

Zdążyć przed zmianą przepisów

Ten, kto zamierza wkrótce kupić lub wynająć firmowy samochód, powinien do tego podejść z podwójną rozwagą. Tym bardziej że może trzeba będzie o tym zdecydować błyskawicznie. Od stycznia ma bowiem obowiązywać prawo, które obniży opłacalność wzięcia auta w leasing, na wynajem lub na kredyt.

Robert Mierwiński

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 12/2018 (39)

1

Edytorial

Z optymizmem w nowy rok

Przełom roku to dla wielu osób pora przemyśleń, co zostawiamy za sobą i co zapowiada się w najbliższych miesiącach. Nasze krótkie podsumowanie będzie siłą rzeczy bardzo wybiórcze. Poza tym chcemy skupić się w nim na pozytywach – mniejszych lub większych.

10

Ludzie

Technologie, człowiek, odpowiedzialność

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMSP) ma od zawsze ten sam motyw przewodni: „Nauka – Biznes – Samorząd – Razem dla Gospodarki”. Bo współpraca pomiędzy tymi trzema środowiskami sprzyja konkurencyjności. Tegorocznej, VIII edycji Kongresu przyświecało też dodatkowe hasło: „Technologie, człowiek, odpowiedzialność”. Czyli to, co dziś jest najbardziej gorącym tematem.

16

Ludzie

Łuna od Lachowskich

Komplementarność – to słowo wyjaśnia, dlaczego twórcy spółki Plantalux, producenta lamp LED doświetlających rośliny szklarniowe, ledwo ze swoim biznesem wystartowali, a już mogą mówić o międzynarodowym sukcesie.

20

Ludzie

Zrobiliśmy milowy krok

O tym, że polski rynek finansowy staje się jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie, o piaskownicy regulacyjnej, hubie dla fintechów, otwarciu na blockchain i roli w tym wszystkim KNF rozmawiamy z Arturem Granickim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

26

Rynki

Mają nowy pomysł na druk 3D

Firm produkujących drukarki 3D jest coraz więcej, ale nie oferują tego, co Skriware – kompleksowego ekosystemu. Pozwala on wykorzystać technologię druku trójwymiarowego do celów edukacyjnych na miarę potrzeb XXI w. i zagospodarować nową niszę na nieco już skostniałym rynku.

30

Rynki

Kapitał w grze

Droga Romana Wyszomirskiego, prezesa spółki MBR Finance, kredytującej posiadaczy samochodów, to przykład na to, jak działając stale w tym samym obszarze, wymyślać swój biznes wciąż na nowo.

44

Finanse

Zdążyć przed zmianą przepisów

Ten, kto zamierza wkrótce kupić lub wynająć firmowy samochód, powinien do tego podejść z podwójną rozwagą. Tym bardziej że może trzeba będzie o tym zdecydować błyskawicznie. Od stycznia ma bowiem obowiązywać prawo, które obniży opłacalność wzięcia auta w leasing, na wynajem lub na kredyt.

50

Finanse

Atrakcyjne promocje w cieniu nowego prawa

Najpierw wielkie wyprzedaże związane z nowymi europejskimi normami pomiaru emisji spalin, a potem zmiany w podatkach, które w styczniu dotkną nabywców firmowych aut. W efekcie wielu producentów samochodów oferuje teraz wysokie rabaty.

54

Finanse

Leasing ze wsparciem unijnym

Już od kilkunastu lat polskie firmy mogą brać w leasing różne dobra na preferencyjnych warunkach, dzięki unijnemu wsparciu. Zainteresowanie taką możliwością nie słabnie, a instytucje finansowe mają kolejne interesujące propozycje.

56

Finanse

Na mariaż biznesu i nauki

Kluczem do skutecznego pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych, które mają wesprzeć współpracę na linii biznes–nauka, jest przekucie związanych z nimi ograniczeń w atuty. Czyli naprawdę ścisłe współdziałanie przedsiębiorstwa z jednostką badawczą.

60

Finanse

Kierunek może być tylko jeden

Uczestnicy naszej debaty rozmawiają o tym, dlaczego udaje się osiągać cele programu „Polska Bezgotówkowa”, jak biznes może skorzystać na bezgotówkowych płatnościach i jak będą one wyglądać w najbliższej przyszłości.

64

Finanse

Inwestować w biurowce, nie mając pieniędzy

Biurowce klasy A, reprezentacyjne i największe galerie handlowe, magazyny i apartamentowce – można sensownie zarabiać na ich wynajmie, nawet inwestując nieduże kwoty. W Polsce nie jest to łatwe, ale po części ta sytuacja ma się zmienić.

68

Zarządzanie

Mistrz i uczeń

Zdarzało mi się pomóc już na spotkaniu zapoznawczym, ale by osiągnąć zmianę na poziomie sposobu myślenia, potrzeba więcej czasu. Relacja mentoringowa trwa od kilku miesięcy do dwóch lat. Czasem przeradza się w relację długoletnią, mniej oficjalną – mówi mentor Greg Albrecht. Co początkujący przedsiębiorca powinien jeszcze wiedzieć o takim wsparciu?

74

Zarządzanie

Benefity: nie marnujcie tego wsparcia

Polskie firmy wydają na pozapłacowe benefity coraz większą część swoich budżetów. Ten trend trwa od lat i bierze się z przekonania, że kluczem do motywacji pracownika czy jego lojalności jest jego dobrostan i poczucie bycia docenionym. Już 69 proc. Polaków otrzymuje w pracy co najmniej jeden benefit. Ale kiedy te dodatki naprawdę działają?

78

Marketing

Marketing jeden do jednego

Personalizacja działań marketingowych to dziś konieczność, lecz na czym tak naprawdę polega? – Nie chodzi tylko o dodanie imienia klienta do wysyłanej oferty. Imię to jedynie wierzchołek góry lodowej – mówi Mariusz Łodyga, dyrektor strategiczny w firmie doradczej Premium Consulting.

82

Marketing

Cyfrowy profesjonalizm potrzebny jak nigdy

Bez kompetencji cyfrowych coraz trudniej poradzić sobie dzisiaj w gospodarce. I nie sposób już obyć się bez nich w marketingu, przy czym potrzebne jest nowe podejście, gdzie te kompetencje są rozwijane na bieżąco.

84

Startupy

Technologia na piątkę

Praktyczne wykorzystanie technologii 5G, oznaczające gigantyczne zmiany w świecie, jaki znamy, jest coraz bliżej. Stworzy też nowe szanse dla małych i średnich firm.

90

Prawo i podatki

I ty możesz zostać... zarządcą sukcesyjnym

Już 25 listopada wchodzą w życie długo oczekiwane przez przedsiębiorców przepisy umożliwiające dalsze istnienie jednoosobowej działalności gospodarczej w przypadku śmierci jej właściciela.

92

Moja firma

Wiarygodnie, wygodnie, zgodnie z prawem

Zanim zaczniemy w internecie sprzedawać i pozyskiwać klientów, musimy się zatroszczyć o kilka fundamentów, takich jak regulamin sklepu czy sposoby przyjmowania płatności. W tej części naszego cyklu wyjaśniamy, co warto wcześniej wdrożyć – i dlaczego.

96

Fajrant

Wrażenie ma być piorunujące

Firmowe imprezy dla pracowników, uroczyste gale czy prezentacje nowych produktów coraz częściej nie mogą się obyć bez widowisk zapewniających świetną rozrywkę. Na rynku pojawili się więc oryginalni profesjonaliści i ich show.

96

Fajrant

Biura wyzwolone

Przestrzenie biurowe zyskują ostatnio dużo na funkcjonalności i estetyce. To efekt coraz większej dziś troski o warunki pracy w imię efektywności, kreatywności i rywalizowania z innymi.

96

Fajrant

O oczekiwaniu

„Biednym ludziom się nie szczęści z powodu jednej wspólnej cechy – całe ich życie upływa na oczekiwaniu” – to ponoć słowa Jacka Ma (Ma Yuna), założyciela Alibaby. Ponoć, bo nie słyszałem, jak je wypowiada, choć widziałem dziesiątki stron internetowych przypisujących mu to stwierdzenie.

108

Fajrant

Nawet luz powinien być elegancki

Reguły biznesowego ubioru sprawiają, że wszyscy stajemy się nieco do siebie podobni. Aby się wyróżnić, zachować indywidualizm, wprowadzamy dodatki. Ale i do nich przywiązujmy wagę, bo czasami mała rzecz może zepsuć całą stylizację, a my wypadniemy nieprofesjonalnie – mówi Marta Pożarlik, trenerka wizerunku, w rozmowie z Adamem Mielczarkiem.

118

Fajrant

Kosmiczne oczekiwania

Jeff Bezos, Richard Branson czy Elon Musk. Spółki tych miliarderów są w gronie tych, które zamierzają zarobić krocie na kosmicznym biznesie. Na zyski z kosmosu liczą też polskie firmy.

120

Fajrant

O Zanzibarze

Zanzibar. Ta nazwa rozpala wyobraźnię niejednego Polaka. Skojarzenia są proste: lazurowy, spokojny ocean, niemal biały, delikatny piasek, piękne muszle, błękitne, bezchmurne niebo, drewniane łodzie rybaków z bordowymi żaglami i apetyczne owoce morza... Można powiedzieć – raj.