Wydanie 11/2018 (38) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 11/2018 (38)

Data publikacji: 24.10.2018

Zanim cokolwiek zrobisz

Zabierając się za uruchomienie sklepu internetowego, powinniśmy wcześniej zdać sobie sprawę, czym on tak naprawdę jest. I być gotowi na technologiczne wyzwania – zresztą nie tylko na etapie jego powstawania – oraz na wszystkie konsekwencje jego istnienia, zwłaszcza związane z obsługą klienta.

Karolina Prewęcka

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 11/2018 (38)

1

Edytorial

Od e-commerce nie ma dziś ucieczki

Zainteresowanie czytelników i drugie już wydanie w formie książkowej naszego „Pierwszego biznesu” utwierdziły nas w przekonaniu, że lubią Państwo cykle tematyczne. Takie, gdzie kolejne artykuły, omawiające konkretne zagadnienie w sposób uporządkowany, rzetelny i wyczerpujący, na koniec układają się w przewodnik biznesowy.

10

Ludzie

Neuro Device: Technologiczny uzdrowiciel

Sukcesy w tegorocznych międzynarodowych konkursach rozsławiły Pawła Solucha i zespół firmy Neuro Device, ale już wcześniej, bez rozgłosu, rewolucjonizowali medycynę.

20

Ludzie

HiProMine: Kopalnia alternatywnego białka

„Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei. I znaleźliśmy je!”. Tak m.in. o HiProMine pisał w 2016 r. Travis Kalanick, szef Ubera, kiedy ogłosił nie tylko, że polska firma pokonała prawie 4 tys. rywali w konkursie UberPitch, ale także, że Uber w nią zainwestuje.

22

Rynki

Trzy filary franczyzy

Franczyzy są coraz powszechniejsze. Te dotyczące handlu i gastronomii otaczają nas na każdym kroku. Ale pod ich skrzydłami są też oddziały banków, szkoły językowe, agenci nieruchomości, biura tłumaczeń, przychodnie. Franczyzę może założyć właściwie każda firma, której model działania sprawdza się od dłuższego czasu. To sposób na ekspansję.

32

Raporty

Panorama rynku ubezpieczeń

Oferta ubezpieczeń dla MSP zaczęła się robić coraz bardziej kompleksowa i elastyczna – bo takiej właśnie ochrony szukają przedsiębiorcy. Ale nie tylko to się zmienia w ich relacjach z ubezpieczycielami.

39

Raporty

Poza niezbędnymi, także wyjątkowe

Niejeden przedsiębiorca dojrzewa do myśli, że ma dużo do stracenia, uczy się przewidywać ryzyka i ich konsekwencje. Zastanawia się, co może się stać z jego rodziną, biznesem, domem, co zrobić na wypadek, gdy nie będzie zdolny do pracy. Siłą rzeczy zastanawia się też, czy się nie ubezpieczyć.

44

Finanse

Dotacja na zagraniczną ekspansję

Na internacjonalizację firmy z dotacji można zdobyć do ok. 850 tys. zł. Choć pozyskiwane kwoty są sporo niższe niż w programach unijnych dotyczących finansowania badań i rozwoju, jest to nadal poważne wsparcie. Szczególnie dla najmniejszych firm. Mogą w ten sposób sfinansować nawet 80–85 proc. wydatków na rozwój eksportu.

48

Finanse

Firmowa karta poduszkowa

Rezerwa, poduszka finansowa, karta na czarną godzinę – określeń na firmową kartę kredytową jest wiele. Warto ją mieć, byle posługiwać się nią rozsądnie. Wówczas potrafi się odwdzięczyć.

52

Finanse

Mieszkania: wynajem długoterminowy wciąż kusi

Niskie oprocentowanie lokat i brak atrakcyjnych form osiągania pasywnego dochodu powodują, że ok. 700 tys. Polaków zdecydowało się zainwestować w wynajem i czerpać z tego przychody. Chętnych ciągle przybywa.

56

Finanse

Blaski i cienie PPK

Chociaż Pracownicze Programy Emerytalne są obecne w polskim systemie prawnym od 2004 r., objętych jest nimi ledwie 400 tys. osób. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może jeszcze pogorszyć status PPE. A jak może wpłynąć na sytuację małych pracodawców?

62

Marketing

Nie wszystko złoto, co się świeci

Starając się dotrzeć do klientów w cyfrowym świecie, trzeba zachować ostrożność, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Również wtedy, gdy zdajemy się na fachowców: nawiązujemy współpracę z wyspecjalizowaną agencją czy sięgamy po wsparcie popularnego influencera.

68

Fajrant

4x4 nie tylko w teren

Kojarzony z autami terenowymi napęd na cztery koła przydaje się także na co dzień. I to nie tylko w SUV-ach, ale też w limuzynach i pojazdach użytkowych.

74

Prawo i podatki

Podatek od wyprowadzki

Jedną z najczęściej omawianych zmian podatkowych, które mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r., jest tzw. exit tax, zwany potocznie podatkiem od wyprowadzki.

76

Moja firma

Zanim cokolwiek zrobisz

Zabierając się za uruchomienie sklepu internetowego, powinniśmy wcześniej zdać sobie sprawę, czym on tak naprawdę jest. I być gotowi na technologiczne wyzwania – zresztą nie tylko na etapie jego powstawania – oraz na wszystkie konsekwencje jego istnienia, zwłaszcza związane z obsługą klienta.

78

Moja firma

Zaczynamy przygodę z e-commerce

Kiedy już „na sucho” przemyślimy, jaki chcemy mieć sklep, czy jesteśmy w stanie odpowiednio zająć się klientami, przyjrzymy się, co inni robią dobrze, a co źle i wreszcie ustalimy, jaki będzie nasz model biznesowy – dopiero wtedy możemy świadomie wdać się w przygodę z e-commerce. A zaczniemy ją od domeny i hostingu.

84

Ludzie

EFNI w Sopocie: Nowy porządek czy nowy globalny bałagan?

Narastanie nierówności społecznych, stan praworządności w UE, wpływ nowych technologii na rynek pracy, wojny handlowe, problem plastiku, funkcjonowanie przedsiębiorstw po wprowadzeniu PPK – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznego VIII Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

86

Ludzie

Kongres 590 – polskie firmy i produkty

15 i 16 listopada w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się trzeci już Kongres 590 – jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce skoncentrowane na rozwoju krajowej gospodarki w oparciu o siłę rodzimego kapitału.

88

Ludzie

Potrzeba odwagi, by sprostać wyzwaniom

Tegoroczny kongres Dyrektor Finansowy Roku był okazją do dyskusji o roli CFO w firmie, problemach wynikających z nowych i planowanych regulacji, a także do wymiany opinii o zmianach zachodzących w polskiej gospodarce i biznesie.

94

Fajrant

Skaner przenosi sklep do internetu

Internetowy handel wymiata z rynku tradycyjne sklepy. I te wielkie, i te małe, które jeszcze niedawno działały tuż za rogiem. Irlandzki startup Pointy twierdzi, że może pomóc przetrwać małym sklepom, a inwestorzy uznali, że pomysł dublińskiej firmy wart jest ich pieniędzy.

96

Fajrant

O inteligencji

„Szczęście wśród inteligentnych osób to najrzadsza rzecz, jaką znam”. Te słowa Ernesta Hemingwaya przyszły mi ostatnio na myśl, kiedy od przyjaciela dostałem link do niezwykle udanego żartu filmowego o pigułce, która obniża poziom inteligencji na życzenie.