naukowcy
zobacz inne tematyPoznańscy naukowcy współtworzą robota, który wykona pracę leśników
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i UAM w Poznaniu współtworzą robota do inwentaryzacji lasów w projekcie wartym ponad 1,5 mln euro, organizowanym przez cypryjską firmę Space System Solutions. Maszyna ma mierzyć drzewa, zbierać kleszcze i rejestrować ślady archeologiczne w trudnych terenach.
Polscy naukowcy wprowadzają rewolucję w przemyśle drzewnym
Branża drzewna od lat zmaga się z problemem wadliwego surowca, a dotychczasowe metody detekcji często okazywały się zawodne. Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) opracowało innowacyjną metodę wykrywania żywicy w drewnie, która może zrewolucjonizować przemysł drzewny i meblarski. Nowatorskie podejście do kontroli jakości wykorzystuje optyczne technologie analizy absorpcji światła widzialnego i niewidzialnego, umożliwiając wykrywanie nie tylko kieszeni i wypływów żywicznych, ale także innych wad drewna, takich jak zaburzenia geometryczne.
To powinni być nowi idole. Najlepsi polscy innowatorzy
Każdy zna Dawida Podsiadłę i Darię Zawiałow, ale mało kto kojarzy Mirosława Trześniowskiego czy prof. Artura Podhorodeckiego. Oczywiście nie nam oceniać, kto ma większy wpływ na społeczeństwo, jednak żałujemy, że rodzimi innowatorzy raczej nie cieszą się powszechnym uznaniem. Może czas to zmienić?