mobbing
zobacz inne tematyNasza miłość do pracy bywa nieszczęśliwa. Wywiad z Michałem Buszewiczem
Praca może nam dawać ułudę bycia potrzebnym. Tymczasem w relacjach romantycznych, rodzinnych czy społecznych na takie poczucie trzeba się sporo – nomen omen – napracować – mówi Michał Buszewicz, autor i reżyser sztuki „Za dużo wszystkiego” wystawionej na deskach TR Warszawa.
Co sprawa Maszy Potockiej mówi o przywództwie? "Od liderów oczekujemy wizji, ale również standardów"
W dobie zmian pokoleniowych i wartościowych, nie da się już pogodzić wybitnych rezultatów z toksycznymi zachowaniami wobec współpracowników - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Róża Szafranek, founderka HR Hints.
Afera wokół mobbingu w MOCAK-u: Dlaczego Masza Potocka straciła pracę?
Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, stała się niechlubną bohaterką jednego z najgłośniejszych skandali w polskim świecie kultury. Zarzuty dotyczące mobbingu, które skierowano przeciwko niej, wywołały szeroką dyskusję i doprowadziły do decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska przez władze miasta.
Nie musisz się łasić. Wywiad z Katarzyną Bednarczykówną
Ofiarą mobbingu byłam i ja, i ty. Z przemocowymi zachowaniami w pracy spotyka się 90 proc. Polaków. A jednak dalej zamiatamy sprawę pod dywan – mówi Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki „Masz się łasić”.
Ponad 53 proc. młodych Polaków doświadcza mobbingu w miejscu pracy
Fatalne dane na temat polskiego rynku pracy, W ciągu ostatnich szczęściu miesięcy 53,1% Polaków w wieku 18-35 lat doświadczyło znamion mobbingu w swoim miejscu pracy. W tej grupie najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach – 21,4%. Przeważnie byli to ankietowani zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie. Z kolei najmniej wskazań dotyczyło przemocy i znęcania się fizycznego – 1,5%, a także działań o podłożu seksualnym, wykorzystywania lub otrzymywania propozycji seksualnych – 1,5%. Natomiast 22,2% badanych nie miało żadnych przeżyć uwzględnionych w ankiecie. Łącznie 14,2% respondentów nie było tego pewnych.
Mobbing. Pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać agresję pracodawców (PIP)
Z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Pracy (GIP PIP) wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano 255 skarg na mobbing w miejscu pracy. To spadek o 20,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy takich zgłoszeń było 322. Pomimo rosnącej świadomości problemu, pracownicy wciąż obawiają się oficjalnie zgłaszać przypadki mobbingu.
Pracownicy wciąż boją się zgłaszać mobbing, choć mają ochronę prawną
Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków stwierdzono 322.
Mobbing w miejscu pracy – rosnąca plaga polskich biur
W świetle najnowszych badań przeprowadzonych przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl, jak donosi "Rzeczpospolita", coraz więcej pracowników w Polsce skarży się na mobbing. Problem ten dotyka już 41,5% badanych, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to odsetek ten wynosił 40%.
Wyzwiska, które motywują? Przekleństwa w pracy
Wielu polskich szefów krzyczy na swoich pracowników. To niezwykle destrukcyjny sposób zarządzania zespołem, niekiedy przeradzający się w przemoc. Jednak – jak dowodzą naukowcy – istnieją też „wyzwiska”, które integrują i motywują.