cert orange polska
zobacz inne tematyTrzykrotnie więcej fałszywych stron wyłudzających dane - raport CERT Orange Polska
Rekordową liczbę, bo ponad 360 tysięcy fałszywych stron internetowych, zablokował w ubiegłym roku CERT Orange Polska. To niemal trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. W linki prowadzące do stron stworzonych przez oszustów kliknęło około 5,5 mln internautów. Dzięki blokadzie CyberTarczy uniknęli jednak utraty danych czy oszczędności.
CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje najpowszechniejszym oszustwem minionego roku
Ponad 130 tysięcy zablokowanych fałszywych stron wyłudzających dane i przeszło 5 milionów ochronionych internautów – to bilans ubiegłego roku według danych CERT Orange Polska. Oszustwa z wykorzystaniem socjotechniki wciąż stanowią największą część cyberzagrożeń. W ubiegłym roku najpowszechniejszym sposobem wyłudzania danych i pieniędzy były fałszywe oferty inwestycji.
Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa? "Musimy bić na alarm"
Testy wykazały, że sztuczna inteligencja potrafi wygenerować „lepsze” treści phishingowe niż te tworzone przez domorosłych hakerów. To może stać się dużym problemem w nadchodzącej przyszłości – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
CERT Orange Polska: więcej powtarzających się kampanii z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem
Oszustwo „na kupującego”, złośliwe oprogramowanie rozsyłane w SMS-ach czy koparki kryptowalut ukryte w dodatkach do gier komputerowych - to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi w minionym roku wg CERT Orange Polska mieli do czynienia internauci. CyberTarcza uchroniła ponad 4,5 mln osób.
Paczka z OLX, żołnierz na misji, zapisy na szczepienie. Jak hakerzy wykorzystują emocje do ataków?
Wśród cyberprzestępców jest grupa ludzi wymyślających konkretne scenariusze ataków, znająca ludzką psychikę. W ostatnich miesiącach wykorzystywano np. obawy związane z koronawirusem: były wiadomości o dezynfekcji przesyłek, o zapisach na szczepienie. Socjotechnika wciąż działa - mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.