zwolnienie lekarskie
zobacz inne tematyOd 1 stycznia 2025 zmiany w ZUS. Nie będzie już komisji lekarskich?
Komisje lekarskie ZUS obrosły już legendą. Wielu Polaków negatywnie oceniało ich działalność oraz wydawane orzeczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza projekt ustawy, który zmienia zasady wydawania orzeczeń lekarskich przez ZUS. Według nowej ustawy do orzekania wraz z lekarzami zaproszeni zostaną fizjoterapeuci i pielęgniarki.
Wyjazdy zagraniczne na zwolnieniu lekarskim: Nowe zasady w "L4" od 2025 roku?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy mającej zmienić przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce. Główne założenia nowelizacji, nad którą trwają konsultacje publiczne, zmierzają do ujednolicenia i precyzyjnego określenia, co jest dozwolone podczas przebywania na zwolnieniu, a co może skutkować utratą świadczeń.
Tyle wynosi maksymalny okres przebywania na L4. ZUS nie pozwala na więcej dni
W Polsce standardowy okres zasiłkowy, czyli czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni. W szczególnych przypadkach może on zostać wydłużony do 270 dni. Od czego to zależy?
ZUS wypowiedział wojnę pracownikom na zwolnieniach lekarskich. Setki tysięcy kontroli
ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W 2022 roku kontrolerzy zweryfikowali niemal 500 tys. z nich, co skutkowało wycofaniem świadczeń chorobowych i wygenerowało oszczędności rzędu 22 mln złotych.
Pulpit Absencji to aplikacja do wykrywania fałszywych L4. Ile mogą zaoszczędzić firmy?
Polska firma doradcza Conperio stworzyła aplikację do typowania pracowników oszukujących na „L4”. Jest to pierwsze tego typu narzędzie na rynku. Ze statystyk wynika, że liczba fałszywych L4 w okresie letnim znacząco rośnie.
Zwolnienie lekarskie pracownika. Co zrobić, gdy jest ono nadużywane? [PORADNIK]
Zwolnienie lekarskie – nagłe, nieprzewidywalne i częste, a może długotrwałe, przeplatane innymi nieobecnościami? Takie nieobecności pracowników to wciąż zmora pracodawców, jednak warto wiedzieć, że pracodawca nie jest w takiej sytuacji bezbronny.