Wypalenie zawodowe to nic. Ludzie umierają z przepracowania

Wypalenie zawodowe? Z przepracowania można umrzeć
Wypalenie zawodowe? Z przepracowania można umrzeć / Fot. Unsplash.com
Z najnowszych badań wynika, że długie godziny pracy zabijają 745 tys. ludzi rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy informują, że co roku przez długie godziny pracy umiera setki tysięcy ludzi na całym świecie. Z badania przeprowadzonego przez globalne organy zdrowia publicznego i zatrudnienia wynika, że w 2016 r. doszło do 745 tys. zgonów z powodu udaru lub choroby niedokrwiennej serca. To o 29% więcej niż w 2000 r. 

Inspiracje: Supercar Blondie

Wspomniane organizacje oszacowały, że 398 tys. ludzi zmarło z powodu udaru, a 347 tys. z powodu chorób serca w 2016 r. Przyczyną śmierci miało być przepracowanie - ludzie ci pracowali co najmniej 55 godzin tygodniowo. Jeśli mówimy tutaj o tygodniu roboczym, byłoby to po 11 godz. każdego dnia, od poniedziałku do piątku. 

Wypalenie zawodowe? Jeśli pracujesz za dużo, możesz nawet umrzeć

Ludzie, którzy przepracowują tak dużo godzin, często prowadzą siedzący tryb życia. Do tego źle się odżywiają i nie uprawiają sportu. W badaniu czytamy, że praca przez 55 godzin tygodniowo (lub więcej) wiąże się z wyższym o odpowiednio 35% i 17% ryzykiem wystąpienia udaru i zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, w porównaniu z pracą po 35-40 godz. tygodniowo. Setki milionów ludzi co roku narażonych jest na takie choroby, co ma związek z przepracowaniem. 

Autorzy badania przekonują, że "obciążenie chorobami zawodowymi" jest szczególnie istotne w przypadku mężczyzn, ponieważ 72% zgonów dotyczyło mężczyzn, w tym osób mieszkających na Zachodnim Pacyfiku (m.in. Chiny, Korea Południowa, Australia i Japonia). Problemy dotyczą również osób w średnim wieku lub starszych, ponieważ to właśnie one często mają już gorszą kondycję i stan zdrowia. 

Wypalenie zawodowe to coś, czym martwi się wiele osób, natomiast autorzy badania zwracają uwagę, że długie godziny pracy są uważane za główny czynnik ryzyka wystąpienia wielu chorób. To proste: pracujemy, więc nie wykonujemy innych czynności, takich jak spacer czy ćwiczenia, a poza brakiem ruchu narażamy się także na stres. 

Przyda się: Generator haseł 

Badanie obejmowało analizę 37 innych badań dotyczących choroby niedokrwiennej serca i 22 badań dotyczących udaru. Pod uwagę brano również wyniki z ponad 2300 ankiet zebranych w 154 krajach w latach 1970-2018 r. Choć badanie nie objęło okresu pandemii, czytamy, że obecnie ludzie pracują często jeszcze dłużej i wskaźnik ten urósł o 9% dla całej populacji na świecie.

"Ten trend sprawia, że jeszcze więcej osób jest zagrożonych wystąpieniem niepełnosprawności przez przepracowanie lub przedwczesną śmierć" - czytamy w raporcie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ