Tysiące donosów do urzędu skarbowego. W tych branżach zdarza się to najczęściej

Kto może złożyć donos do skarbówki?
Anonimowy donos do skarbówki może złożyć każdy. Nie trzeba być stroną sprawy, ani mieć szczególnego statusu prawnego. Mogą je złożyć zatem zarówno firmy, jak i osoby prywatne, np. klienci, pracownicy, sąsiedzi. Zgłoszenia te spływają szczególnie często po świętach i komuniach, kiedy większe wydatki zwracają uwagę otoczenia, choć nie wszystkie zgłoszenia trafiające do skarbówki są uzasadnione. Z tego powodu ogłoszenia są najpierw poddawane wstępnej weryfikacji, która polega m.in. na sprawdzeniu, czy spełniają wymagania formalne.
Ponad 18 tys. zgłoszeń
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, które przytacza businessinsider.pl, w 2024 roku przekazano do realizacji ponad 18 tys. zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa podatkowego lub celnego. To oznacza, że tyle anonimowych informacji z ponad 22 tys., które napłynęły do KAS, okazało się uzasadnionych na tyle, by wszczęto odpowiednie postępowanie.
Urzędnicy mają również w tym roku pełne ręce roboty – od początku stycznia do połowy maja 2025 roku do realizacji skierowano 7756 zgłoszeń. Zostały one przekazane do odpowiednich urzędów skarbowych lub celno-skarbowych, w zależności od miejsca, którego dotyczyły.
Czego dotyczyły zgłoszenia?
Najczęściej do Krajowej Administracji Skarbowej docierają informacje o sprzedaży towarów bez kasy fiskalnej, paragonu czy faktury. Nie brakuje także donosów dotyczących prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, czy zatrudniania pracowników “na czarno”. Zgłoszenia trafiające do urzędów skarbowych najczęściej dotyczą nieprawidłowości występujących w sektorze gastronomicznym – przede wszystkim w restauracjach, kawiarniach i cukierniach. Wśród często wskazywanych branż znajdują się także salony fryzjerskie i kosmetyczne, gdzie również dochodzi do naruszeń przepisów. Oprócz tego zgłoszenia dotyczą często dotyczą różnego rodzaju robót budowlanych lub wykończeniowych, napraw i robót stolarskich. To właśnie w tych branżach regularnie dochodzi np. do zatrudniania pracowników bez umów o pracę.