Nowy system sprzedaży nieruchomości przez skarbówkę. Portal eLicytacje zastąpi tradycyjne przetargi

licytacja
Portal eLicytacje zastąpi tradycyjne przetargi / Fot. Shutterstock/Andrey_Popov
Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który wprowadza elektroniczną formę sprzedaży nieruchomości zajętych przez organy skarbowe. Dokument został właśnie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowe przepisy zmienią całkowicie sposób, w jaki urzędy skarbowe będą przeprowadzać licytacje nieruchomości i ruchomości.

Portal eLicytacje

Dotychczas przepisy przewidywały elektroniczną formę sprzedaży jedynie dla ruchomości i wyłącznie za pośrednictwem systemów informatycznych prowadzonych przez podmioty prywatne. Krajowa Administracja Skarbowa buduje obecnie własny System Egzekucja, z którym zostanie zintegrowany portal eLicytacje.

— W Portalu eLicytacje będą publikowane również sporządzane przez naczelników urzędów skarbowych obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości, obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości, ogłoszenia o przetargu ofert, ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki oraz inne dokumenty związane ze sprzedażą majątku — czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Nowe zasady licytacji nieruchomości skarbowych mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Eksperci przewidują, że pierwsze elektroniczne licytacje nieruchomości mogą ruszyć już w czerwcu 2025 roku.

Tradycyjne formy sprzedaży pozostaną dostępne

Warto podkreślić, że projektowane rozwiązania nie eliminują dotychczasowych form sprzedaży nieruchomości. Urzędy skarbowe zachowają możliwość organizacji tradycyjnych licytacji, jednak to elektroniczna forma ma stać się dominującym kanałem sprzedaży zajętego majątku.

Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki nowym rozwiązaniom wartość sprzedawanych nieruchomości wzrośnie nawet o 20 proc. w porównaniu do obecnego systemu, co przełoży się na skuteczniejsze egzekwowanie należności Skarbu Państwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ