Tarcza antykryzysowa. Spis wszystkich korzyści dla firm [OPRACOWANIE]
fot. Adobe StockPrawo zamówień publicznych
Do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 i do zamówień udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju Spółka Akcyjna lub regionalne fundusze rozwoju nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ceny w handlu i usługach
Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem do spraw zdrowia oraz ministrem do spraw rolnictwa i rozwoju wsi może, w drodze rozporządzenia, ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Tym samym może zostać wprowadzony zakaz stosowania w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cen lub marż wyższych niż ustalone.
Finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ
Świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, udzielone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz lekarzy i lekarzy dentystów są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zakłady aktywności zawodowej
Pracodawca będący zakładem aktywności zawodowej może ubiegać się o rekompensatę tej części wypłaconego pracownikom niepełnosprawnym wynagrodzenia, która pokrywana jest ze środków pochodzących z działalności wytwórczej lub usługowej. Wniosek z wyliczoną (proporcjonalnie do występującej w danym miesiącu liczby dni przestoju lub zmniejszenia przychodu) kwotą należy złożyć do właściwego ze względu na siedzibę oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Najem powierzchni w galeriach handlowych
W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej. Uprawniony do używania takiej powierzchni powinien złożyć udostępniającemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach. Oferta przedłużająca najem następuje o okres trwania zakazów związanych z epidemią plus 6 miesięcy i powinna być złożona w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu. Postanowienia przestają wiązać oddającego z chwilą bezskutecznego upływu terminu na złożenie oferty.
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników
Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie wypłaty ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w celu dofinansowania wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy oraz opłacenia na nich składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca, aby móc ubiegać się o to świadczenie nie może zalegać z podatkami, składkami ZUS do końca trzeciego kwartału 2019 roku. Wynagrodzenie jest dofinansowywane w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Nie przysługuje ono do pensji tych pracowników, którzy w miesiącu poprzedzającym złożony wniosek otrzymali więcej niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Pracownik objęty przestojem ekonomicznym nie może mieć wynagrodzenia obniżonego więcej niż o 50 proc. i nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. [o maksymalnie 20 proc. – projekt poprawki], nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku [od miesiąca złożenia wniosku – projekt poprawki].
Spadek obrotów
Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
• nie mniej niż o 15 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, lub
• nie mniej niż o 25 proc. obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.
Zakaz handlu w niedzielę
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu zakaz o ograniczeniu handlu w niedziele nie obowiązuje w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Przepis ten nie dotyczy świąt.
Turystyka
Odstąpienie od umowy lub rozwiązanie przez organizatora turystyki umowy o udział w imprezie turystycznej, jeśli pozostaje w bezpośrednim związku z epidemią COVID-19, jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub o rozwiązaniu przez organizatora. Odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie nie jest skuteczne, jeśli podróżny wyrazi zgodę na otrzymanie w zamian od organizatora vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza poprzednia. Wartość tego vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną.
Transport drogowy osób
Wykonywanie regularnych przewozów odbywających się na podstawie odpowiedniego zezwolenia może zostać zawieszone, jeśli wymaga tego konieczność przeciwdziałania COVID-19 lub z powodu braku rentowności wykonywanych przewozów, będącego skutkiem niezależnych od przedsiębiorcy okoliczności związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Podatki od nieruchomości
Rada gminy może wprowadzić za część roku 2020, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi epidemii.
Użytkowanie wieczyste
Opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 wnosi się w terminie do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Zamówienia publiczne
Strony umowy w sprawie zamówienia publicznego, niezwłocznie, wzajemnie informują się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Strony umowy potwierdzają ten wpływ dołączając do informacji oświadczenia lub dokumenty.
Infrastruktura krytyczna
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca może, na czas oznaczony nie dłuższy niż do czasu odwołania ostatniego ze stanów:
• zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa;
• polecić pracę w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa.
W takiej sytuacji pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie oraz odmówić urlopu.
Projekt poprawki dodaje jeszcze, że pracodawca może:
• zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę,
• polecić pracownikowi realizowanie prawa do odpoczynku w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Przepis ten stosuje się do:
• przedsiębiorstw prowadzących działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej,
• przedsiębiorstw będących podwykonawcą lub dostawcą, którzy nie są częścią infrastruktury krytycznej, ale są kluczowi dla zachowania ciągłości działania infrastruktury krytycznej
• zapewniających funkcjonowanie stacji paliw płynnych oraz stacji gazu ziemnego,
• przedsiębiorcy, w stosunku do których wydano specjalne polecenie prezesa Rady Ministrów lub wojewody, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Projekt poprawki dodaje:
• w przedsiębiorstwie pełniącym funkcję sprzedawcy z urzędu ustawy Prawo energetyczne;
• na obszarze lub na terenie obiektu ważnego dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa;
• w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność polegającą na świadczeniu czynności bankowych;
• w przedsiębiorstwie prowadzącym obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych kategorii A, którego działanie lub niewłaściwe działanie może spowodować poważny wypadek;
• u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w sektorze rolno-spożywczym związaną z wytwarzaniem żywności.
Rządowy program popierania budownictwa mieszkaniowego
Przy udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego finansowaniu w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, do okresu finansowania zwrotnego oraz do okresu kredytowania nie wlicza się okresu karencji w spłacie kapitału, jeżeli karencja ta nastąpiła na wniosek kredytobiorcy złożony w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Odwołany event
Przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów [w tym z udostępnianiem pomieszczeń i powierzchni na szkolenia, konferencje lub egzaminy – projekt poprawki], a także prowadzący działalność kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizujący wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe w przypadku rozwiązania umowy z klientem [w tym na świadczenie usług dodatkowych związanych z udostępnieniem powierzchni lub pomieszczeń – poprawka], które pozostaje w bezpośrednim związku z negatywnymi skutkami COVID-19, jest zobowiązany zwrócić wpłacone mu przez klienta środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy. Przepis ten dotyczy także przedsiębiorcy lub rolnika świadczącego usługi hotelarskie.
Samozatrudnieni
Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą oraz wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia czy inną umowę o świadczenie usług przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 roku i:
• nie zawiesiła prowadzenia działalności oraz jeżeli przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału;
• zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 roku oraz przychód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Nie dotyczy to osób rozliczających się w formie karty podatkowej i korzystających ze zwolnienia VAT.
Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:
• umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 roku;
• przychód z umowy uzyskany w poprzednim miesiącu przed złożeniem wniosku o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, chyba że suma przychodów z umów cywilnoprawnych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek wynosi mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, wtedy świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy tych wynagrodzeń. Osobie na karcie podatkowej i zwolnionej z VAT świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia postojowego przysługuje jedno świadczenie.
ZUS wymienia informacje z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej o wysokości przychodu wykazanego we wniosku.
Dofinansowanie od starosty
W przypadku spadku obrotów gospodarczych na skutek wystąpienia COVID-19, także starosta, na podstawie zawartej umowy, może przyznać przedsiębiorcy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne.
I tak w przypadku spadku obrotów o:
• co najmniej 30 proc. – wsparcie może być przyznane do kwoty stanowiącej sumę 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
• co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane do kwoty stanowiącej sumę 70 proc. wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia;
• co najmniej 80 proc. – świadczenie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń.
Dofinansowanie to przyznawane jest mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom począwszy od dnia złożenia wniosku na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
Starosta może także przyznać dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną i niezatrudniającemu pracowników, a mającemu spadek obrotów z powodu epidemii.
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy
W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku. Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Pożyczka może być udzielona do wysokości 5 000 zł. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski, a okres spłaty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.
Zatrudnienie cudzoziemców
Jeżeli w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi koniec okresu pracy przypada na stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, ogłoszonego w związku z COVID-19, cudzoziemiec może wykonywać tę pracę bez zezwolenia dalej do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
Bieg terminów w postępowaniach
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii bieg terminów procesowych i sądowych m.in. w:
• postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych,
• postępowaniach egzekucyjnych,
• postępowaniach karnych skarbowych,
• postępowaniach w sprawach o wykroczenia,
• postępowaniach administracyjnych,
• postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa,
• kontrolach celno-skarbowych,
– nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Poręczenia i gwarancje BGK
W związku ze skutkami COVID-19 Bank Gospodarstwa Krajowego może udzielać poręczeń i gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców, z wyłączeniem mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców, z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej. Poręczenie lub gwarancja mogą stanowić pomoc publiczną i obejmują nie więcej niż 80 proc. pozostającej do spłaty kwoty kredytu.
Opłaty od nieruchomości
Należności pieniężne z tytułu najmu, dzierżawy lub użytkowanie nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub samorządów, które przypadają za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, mogą być umarzane w całości albo w części lub ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty. Decyzję taką podejmuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. Ulgi te, w przypadku udzielenia ich podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, stanowią pomoc publiczną.
Reprezentacja czynna w spółce
Oświadczenie woli członka organu osoby prawnej może zostać złożone w formie dokumentowej, a posiedzenia organów osób prawnych odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej bez konieczności jednoczesnej obecności członków tych organów. Do skuteczności takiego oświadczenia nie jest wymagane wypełnienie formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym, opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, bez względu na odmienne zastrzeżenie ustawy lub czynności prawnej.
Pożyczka z banku sprzed 8 marca
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii bank może dokonać zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu udzielonego mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, jeżeli:
• kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 oraz
• zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 roku.
Może się tak stać jedynie na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę, przy czym nie może to powodować pogorszenia sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.
Wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej
W przypadku wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, trzymiesięczny termin przedłuża się o 3 miesiące.
Procedury zgłoszenia znaku towarowego
W okresie od 8 marca 2020 do 30 czerwca 2020 roku bieg terminu na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego oraz terminu na złożenie w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej tłumaczenia patentu europejskiego na język polski, jak również terminu na złożenie tłumaczenia na język polski ograniczonego lub zmienionego patentu europejskiego, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty przerywa się. Terminy biegną na nowo od dnia 1 lipca 2020 roku.
Licencja na przewóz osób
Do dnia 30 września 2020 roku wobec podmiotów prowadzących pośrednictwo przy przewozie osób nie będą odnosiły się przepisy mówiące o zakazie i karze za zlecanie przewozu przedsiębiorcom posiadającym wyłącznie odpowiednią licencję. Zgodnie z Uber Lex od 1 kwietnia każdy, kto prowadzi własną działalność w zakresie przewozu osób musi posiadać licencję taxi.
Najem lokalu
W przypadku, gdy czas obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed 31 marca 2020 roku upływa po tym dniu, a przed dniem 30 czerwca 2020 roku, umowa ta ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca na warunkach dotychczasowych. Przedłużenie umowy następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy. Także do dnia 30 czerwca 2020 roku nie wypowiada się najemcy umowy najmu lub wysokości czynszu.
Sprawozdawczość dotycząca biokomponentów i biopaliw ciekłych
Terminy sprawozdań, oświadczeń oraz raportów składanych za rok 2020 przez uczestników rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych wydłuża się o 30 dni kalendarzowych w stosunku do terminów określonych w przepisach dotychczasowych. [Dokumenty te mogą być składane za pośrednictwem poczty elektronicznej – poprawka].
Ważność świadectw kwalifikacyjnych
Świadectwa terminowe, których ważność wygasa w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2020 roku [od 1 marca do 31 grudnia 2020 – poprawka], zachowują ważność do 31 grudnia 2020 roku.
Schematy podatkowe
W przypadku schematu podatkowego terminy powstania zobowiązania podatkowego nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca 2020 roku do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Ceny transferowe
Przedłuża się do dnia 30 września 2020 roku termin do złożenia informacji o cenach transferowych.
Kontrola celno-skarbowa w zakresie wyrobów akcyzowych
W przypadku dokonywania przez podmiot podlegający kontroli celno-skarbowej czynności w zakresie produkcji, przemieszczania i zużycia wyrobów akcyzowych oraz w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 roku do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, naczelnik urzędu celno-skarbowego na podstawie analizy ryzyka, może odstąpić od obecności kontrolującego lub odstąpić od dokonania czynności przez kontrolującego. Podmiot przekazuje wtedy niezwłocznie naczelnikowi urzędu celno-skarbowego informację o przebiegu przeprowadzonych czynności.
Składki do ZUS
Płatnik, który na dzień 29 lutego 2020 roku miał zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10. ubezpieczonych [i płatnika składek, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50. ubezpieczonych – poprawka], może złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku, wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 roku.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność opłacająca składki wyłącznie za siebie, po złożeniu wniosku może być zwolniona z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku, jeżeli działalność była prowadzona przed 1 lutego 2020 roku i przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek płatnik przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Za marzec, kwiecień i maj płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach, chyba że zwolniony jest z obowiązku ich składania.
W przypadku osób prowadzących pozarolnicza działalność składki na ubezpieczenia społeczne zwolnione z obowiązku ich opłacania traktuje się jak składki opłacone.
Przychody z tytułu zwolnienia opłacenia składek nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek dochodowy
Podatnicy PIT i CIT, którzy z powodu COVID-19, ponieśli w 2020 stratę z działalności oraz uzyskali w 2020 łączne przychody niższe o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019, mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty (nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł) odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019.
Wolne od podatku dochodowego są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w 2020 świadczenia postojowe oraz świadczenia polegające na zakwaterowaniu i wyżywieniu pracowników z przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej czy stacji paliw.
Darowizny
Przy obliczania podatku lub zaliczki podatnik PIT i CIT może odliczyć darowizny przekazane od 1 stycznia do 30 września 2020 na przeciwdziałanie COVID-19:
• podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu;
• Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
• Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej.
W przypadku takiej darowizny, przekazanej:
• do dnia 30 kwietnia – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny;
• w maju – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150 proc. wartości darowizny;
• od 1 czerwca do 30 września – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.
Termin zapłaty podatku
Przedłuża się do dnia 20 lipca 2020 termin opłacenia podatku dla płatników PIT i CIT za miesiące marzec–maj, w których podatnik spełniał łącznie następujące warunki:
• poniósł w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
• uzyskane przez niego w danym miesiącu przychody są niższe o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.
Zwolnienie z obowiązku zwiększenia dochodu
Za poszczególne okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 zwalnia się podatników PIT i CIT z obowiązku zwiększenia dochodu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość niezapłaconej faktury, której termin płatności przekroczył 90 dni.
Muszą być jednak spełnione łącznie następujące warunki:
• podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
• uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.
Mali podatnicy
Podatnicy PIT i CIT będący małymi podatnikami, którzy na 2020 wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z tej formy za miesiące marzec–grudzień 2020, jeżeli ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
Odpisy amortyzacyjne
Podatnicy PIT i CIT mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2020 roku. Za takie towary uważa się w szczególności: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczną odzież ochronną, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk.
Działalność badawczo-rozwojowa i IP Box
Koszty kwalifikowane, ponoszone w 2020 na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, podatnik PIT i CIT może odliczyć również od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki, czyli w trakcie roku podatkowego.
Podatnicy osiągający kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19, mogą stosować stawki 5 proc. PIT lub CIT do zaliczek od tych dochodów w trakcie roku podatkowego. W CIT dotyczy to zarówno podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jak i tych, u których się nie pokrywa.
Przepisy te mają również zastosowanie w przypadku, gdy podatnik nie posiada kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani takiego oczekiwania prawnego, jeżeli dokona zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który przy obliczaniu zaliczki na podatek zastosował 5 proc. stawkę podatku.
Umowy o dzieło
Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.
Kodeks spółek handlowych
Zmienione przepisy umożliwiają udział poprzez wykorzystanie środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość m.in. w posiedzeniu zarządu, rady nadzorczej, walnym zgromadzeniu czy zgromadzeniu wspólników. Natomiast głosowanie członków zarządu czy rady nadzorczej może się odbyć poprzez oddanie głosu na piśmie za pośrednictwem innego członka zarządu czy rady.
[Pełnomocnictwo wymaga udzielenia na piśmie lub w postaci elektronicznej. Udzielenie pełnomocnictwa w postaci elektronicznej nie wymaga opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Kopię lub wydruk pełnomocnictwa dołącza się do księgi protokołów. Protokół może być sporządzony przez notariusza z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej –poprawka]
E-paragon fiskalny
Paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży należy wystawić i wydać w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
PIT za 2019
Zeznanie PIT za 2019 rok będzie można złożyć do 31 maja 2020 roku.
Nowy JPK i matryca VAT
Nowy JPK_VAT, który obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną zacznie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2020. Także od 1 lipca wejdzie w życie nowa matryca stawek VAT.
Biała lista
Płatności dokonane na rachumek spoza białej listy można teraz zgłosić szefowi KAS w ciągu 14 dni, a nie jak dotychczas 3. Chodzi o transakcje powyżej 15 tys. złotych.
Podatek od przychodu z budynków
Płatności za miesiące od marca do maja 2020 podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln złotych), zarówno PIT jak i CIT zostały przesunięte do 20 lipca 2020 roku.
Podatek handlowy
Planowany na lipiec 2020 termin wejścia w życie podatku od sprzedaży detalicznej, dotyczącego głównie sklepów wielkopowierzchniowych, został przesunięty do końca 2020 roku.
Oleje opałowe
Okres przejściowy na dostosowanie do zmian w obrocie olejami opałowymi, który miał trwać do końca marca został przedłużony do końca sierpnia 2020. Od 1 września, aby sprzedać lub kupić paliwa do celów grzewczych (oleje opałowe), konieczne będzie elektroniczne złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego na formularzu AKC-RU.
PROJEKT POPRAWKI TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ NA DZIEŃ 8 KWIETNIA
Szkolenia BHP
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zawiesza się przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Stan upadłości
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Po tym okresie termin ten biegnie na nowo. Jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała i stan niewypłacalności powstały z powodu COVID-19, termin na zgłoszenie przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 3 miesiące od dnia odwołania stanu epidemii.
Przesyłka hybrydowa
Do dnia 30 września 2020 w ramach realizacji zadań przeciwdziałania COVID-19 powierza się operatorowi wyznaczonemu (Poczta Polska), świadczenie usługi doręczania przesyłki pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, zwanej przesyłką hybrydową.
Skany powstałe w ramach realizacji przesyłki hybrydowej mają moc równą mocy dokumentów w postaci papierowej. Doręczenia dokonane w okresie obowiązywania niniejszej ustawy są skuteczne. W przypadku braku możliwości przekształcenia przesyłki listowej w postać elektroniczną, operator pocztowy ponowne przesyłkę kopertuje i doręcza do adresata w pierwotnej postaci.
Prace geologiczne
Prace geologiczne określone w koncesji, które nie mogą być wykonane zgodnie z harmonogramem ze względu na obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, mogą zostać wykonane w terminie późniejszym, bez potrzeby zmiany koncesji, do czasu upływu terminu jej obowiązywania.
Zatrudnienie młodocianego
Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, okres zwolnienia z obowiązku świadczenia tej pracy wlicza się do okresu, za który przysługuje dofinansowanie.
Zasiłek dla rolników
Rolnikowi, domownikowi w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorowi epidemiologicznemu lub hospitalizacją w związku z COVID-19, przysługuje zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Umorzenie składek
Obsługa przez ZUS zwolnienia z obowiązku opłacania składek realizowana jest w trybie umorzenia składek. Przychody z tytułu zwolnienia z opłacania składek, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Odsetki od zaległości w ZUS
Ze względów gospodarczych związanych z wystąpieniem COVID-19, ZUS może, na wniosek dłużnika, odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę od należności za okres od 1 stycznia 2020 roku.
1 proc. podatku
Kwotę na rzecz organizacji pożytku publicznego, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje również na podstawie wniosku wypełnionego w zeznaniu podatkowym złożonym do dnia 1 czerwca 2020 albo w korekcie tego zeznania złożonej do dnia 30 czerwca 2020 roku
0 proc. VAT
Za nieodpłatne przekazanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej sprzętu komputerowego i urządzeń multimedialnych stosuje się 0 proc. VAT.
Wsparcie ARP
Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o udzielenie im wsparcia. Może ono być przyznane w szczególności w formie pożyczek, gwarancji lub poręczenia oraz leasingu lub innych instrumentów związanych z finansowaniem prowadzonej działalności gospodarczej, na warunkach rynkowych.