Tabletka na Covid-19 trafi do milionów ludzi? Pfizer udostępni licencję

Tabletka na Covid-19 trafi do mas / Fot. Fusion Me
Tabletka na Covid-19 trafi do mas / Fot. Fusion Medical Animation, Unsplash.com
Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer zgodził się na umowę o udostępnieniu licencji, która pozwoliłaby na szerzenie produkcji eksperymentalnego leku na Covid-19 na całym świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To umowa, która - według firmy - może zapewnić ponad połowie światowej populacji dostęp do leczenia, nawet gdy Pfizer odrzuca wezwania do przyznania biedniejszym krajom dostępu do formuły szczepionki na koronawirusa.

To tabletka na Covid-19, nie szczepionka 

Schemat tabletek o nazwie paxlovid zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89%, gdy jest podawany w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów - tak twierdzi Pfizer.

Na rzazie firma nie otrzymała jeszcze zezwolenia regulacyjnego w Stanach Zjednoczonych, ale utrzymuje, że planuje jak najszybciej uzyskać zezwolenie od Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration). Później powinno być już łatwiej z wdrożeniami.

Zobacz: Problem na rynku pracy: wolą się zwolnić niż przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19

Charles Gore, dyrektor wykonawczy Medicines Patent Pool, grupy non-profit, która osiągnęła porozumienie z firmą Pfizer, powiedział w wywiadzie dla The Washington Post, że "ta licencja jest bardzo ważna, ponieważ jeśli zostanie zatwierdzona, lek doustny jest szczególnie odpowiedni dla krajów o niskich i średnich dochodach. Może odgrywać kluczową rolę w ratowaniu życia, przyczyniając się do globalnych wysiłków na rzecz walki z obecną pandemią".

Pfizer jest drugim producentem leków, który osiągnął porozumienie z grupą MPP, która może udzielać sublicencji innym producentom na produkcję generycznych wersji tabletki na Covid-19.

Merck również ma tabletkę

W zeszłym miesiącu amerykański gigant farmaceutyczny Merck & Co ogłosił, że zgodził się na udostępnienie licencji na swoją tabletkę na Covid-19, molnupiravir, którą opracował z Ridgeback Biotherapeutics.

Drugi lek na Covid-19 może mieć jednak szersze zastosowanie - dzięki umowie z MPP.

Pfizer i MPP we wspólnym oświadczeniu twierdzą, że umowa pozwoli na "zaopatrywanie krajów, w których łącznie mieszka ok. 53% światowej populacji, i że firma będzie oferować kilka wariantów cenowych, kierując się zdolnościami płatniczymi danego kraju. Z kolei kraje o niskich dochodach zapłaciłyby cenę non-profit

Pfizer zrezygnuje również z dodatkowych opłat licencyjnych w krajach o niskich dochodach i zniesie je także w innych miejscach na świecie, dopóki Covid-19 pozostanie międzynarodowym zagrożeniem zdrowia publicznego. 

"Doustne leczenie przeciwwirusowe może odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu nasilenia infekcji Covid-19, zmniejszaniu obciążenia naszych systemów opieki zdrowotnej i ratowaniu życia" – powiedział w oświadczeniu Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny Pfizer. 

Sprawdź: Polski Ład z podpisem prezydenta

Większy dostęp do leków na pewno sprawiłby też, że gospodarka odetchnęłaby z ulgą i rządy nie musiałyby wprowadzać aż tylu restrykcji. Albo mogłyby je wcześniej zdejmować.

Jednocześnie podkreślamy, że paxlovid i molnpiravir nie są przeznaczone do zapobiegania zakażeniom. Ze względu jednak na fakt, że to tabletki, są łatwiejsze do przechowywania i podawania niż szczepionki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ