Szczepionka Pfizer z marżą 10 000% w 2023. Tak się zarabia na Covidzie
Pfizer podniesie ceny szczepionek / Fot. Dado Ruvic, ReutersRząd USA przez ostatnie dwa lata kupił wszystkie szczepionki podawane w kraju, a także przeznaczył mnóstwo środków na publiczną kampanię szczepień - największą w historii Ameryki. Zakupy te obejmowały ponad 500 mln dawek firmy Pfizer, gdzie pierwsze 100 mln kosztowało ok. 20 dol. za dawkę - ta cena była możliwa dzięki wcześniejszej umowie, w ramach której rząd USA zainwestował 1,95 mld dol. w produkcję szczepionek. Pozostałe dawki kupowano za ok. 30 dol. za sztukę.
Kiedy jednak zapasy się skończą - a to ma nastąpić prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2023 r. - leki zostaną przeniesione na komercyjne platformy opieki zdrowotnej. Wówczas Pfizer może podnieść ceny szczepionek na Covid-19 i niemal na pewno to zrobi.
Szczepionka Pfizer nawet za 130 dolarów
Firma ogłosiła 20 października, że zamierza dalej sprzedawać szczepionki na koronawirusa. Robi to pod marką Comirnaty, a cena jednej dawki będzie wynosić od 110 do 130 dol.
Zobacz: Pomysł na biznes
Taka cena jest ok. czterokrotnością obecnej, a także 100-krotnością szacowanego kosztu wytworzenia szczepionki. The People’s Vaccine Alliance, koalicja ponad 100 organizacji działąjących na rzecz wyeliminowania nierówności w szczepionkach, podaje, że Pfizer wydaje mniej niż 1,20 dol. na wyprodukowanie jednej dawki szczepionki.
Estymacja kosztów została przygotowana przez międzynarodową organizację non-profit Oxfam, która przeanalizowała dane z organizacji Public Citizen i Imperial College w Londynie.
Co ciekawe, Pfizer nie zakwestionował tych szacunków. A wynika z nich, że cena szczepionki Pfizera w 2023 r. może zawierać marżę w wysokości 10 000% w stosunku do kosztów produkcji.
Firma pokusiła się natomiast o wytłumaczenie, dlaczego należy spodziewać się wzrostu cen. Tłumaczy, że w koszty wlicza m.in. dystrybucję za pośrednictwem wielu kanałów i płatników (zamiast jednego), a także wytwarzanie dawek w pojedynczych fiolkach, które mogą być nawet trzy razy droższe i powodować wyższe koszty transportu. Ponadto dostawca szczepionek uważa, że większość prywatnie ubezpieczonych pacjentów nadal nie będzie ponosić kosztów szczepionki. Z kolei nieubezpieczeni pacjenci otrzymają ją za darmo.
Mnóstwo szczepionek trafia na śmietnik
Pfizer, podobnie jak inne firmy, nie musiałby sprzedawać i produkować aż tylu nowych szczepionek, gdyby nie fakt, że mnóstwo z nich trafia na śmietnik. Bogate kraje niszczą szczepionki na Covid-19, ponieważ zgromadziły ich za dużo. Z drugiej strony większość świata ciągle czeka na swoje pierwsze dostawy.
Jak podaje QZ.com, Szwajcaria jest ostatnim krajem, który zniszczył przeterminowane szczepionki przeciw Covid-19, które zamówiła w ilości przekraczającej potrzeby swojej populacji. Tutaj ciekawostka: Szwajcaria to kraj zamieszkiwany przez 8,6 mln ludzi, natomiast zamówiła łącznie 16,1 mln dawek (1,85 dawki na osobę), a dodatkowo tylko 70% populacji faktycznie zdecydowało się na przyjęcie szczepionki.
Inne bogate kraje również kupowały za dużo szczepionek - zdecydowanie więcej niż potrzebowały. Doprowadziło to do sytuacji, że biedniejsze kraje nie mają możliwości zamówienia szczepionek, natomiast bogatsze kupowały więcej niż musiały.
Kanada to z kolei dobry przykład kraju, który zniszczył miliony (ok. 14 mln dawek) szczepionek AstraZeneca, ponieważ ludzie wybierali inne rodzaje. Ten rodzaj marnotrawstwa jest charakterystyczny dla bogatych narodów, a gromadzenie nadmiarowych dawek jest jedną z głównych przyczyn nierówności w zakresie dostępu do szczepionek.
Sprawdź: Microsoft Blizzard
Pomimo zobowiązania się do bardziej sprawiedliwej dystrybucji i do dzielenia się dawkami szczepionek z krajami o niskich dochodach, bogate kraje uciekły się do szczepionkowego nacjonalizmu, zabezpieczając wszystkie szczepionki, które mogły dostać w swoje ręce.
Według UNICEF na początku kampanii szczepień i zanim jakakolwiek dawka dotarła do krajów o niskich dochodach, bogate kraje zawarły umowy z producentami szczepionek, aby zapewnić sobie ok. 350% potrzebnych dawek.