Superbogaci legalnie unikają płacenia podatków. Jeff Bezos czy Elon Musk prawie nic nie oddają
Dlaczego Bezos czy Musk nie płacą podatków? / Fot. Pexels.comPro Publica to serwis informacyjny, który określa się słowami "organizacja non-profit, która sprawdza jak inni nadużywają władzy".
Inspiracje: Victoria Beckham
Serwis powołał się na dane z IRS (Internal Revenue Service), czyli Urzędu Podatkowego w Stanach Zjednoczonych, z których wynika, że najbogatsi Amerykanie mogą legalnie płacić podatki dochodowe, które stanowią jedynie ułamek tego, ile wynosi ich majątek. Wygląda to tak, jakby najbogatsi mieli ogromne "zniżki" podatkowe.
Wśród miliarderów, którzy płacą tak niskie podatki, wymienia się m.in. Jeffa Bezosa, Elona Muska, byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, czy Michaela Ichana i Warrena Buffetta.
Jak nie płacić podatków? Przykłady można czerpać od najbogatszych
Bezos, dla przykładu, nie zapłacił ani centa podatku dochodowego w 2007 lub 2011 r., a w latach 2014 - 2018 odnotował dochody na poziomie 4,22 mld dol. i zapłacił 937 mln dol., podczas gdy w praktyce jego majątek osiągnął zdumiewające 99 mld dol.
Zobacz: Rentier
Musk nie zapłacil podatku dochodowego w 2018 r., a od 2014 do 2018 r. odnotował dochód rzędu 1,52 mld dol. i zapłacił 455 mln dol. Jego majątek natomiast wzrósł o 13,9 mld dol.
Serwis przygotował prostą ilustrację, która pokazuje jak wzrósł majątek poszczególnych osób, jaki dochód został przez nich zaraportowany i ile podatków zapłacili. Następnie - w ostatniej kolumnie po prawej - widzimy ile % wynosi podatek w stosunku do rzeczywistego majątku tych osób. Dla przykładu, w przypadku Warrena Buffetta podatek wyniósł zaledwie 0,10%. Dla Bezosa to 0,98%, dla Muska - 3,27%. Można więc powiedzieć, że Musk zapłacił największe podatki.
Jak to możliwe, że najbogatsi oddają tak mało pieniędzy i unikają płacenia podatków? Wykorzystują wiele różnych sposobów, aby zrekompensować swoje zyski za pomocą kredytów, odliczeń lub strat. Dla przykładu Bezos ma większość majątku powiązaną z akcjami Amazona, a ponieważ zyski z akcji nie są opodatkowe, dopóki nie zostaną sprzedane, może on bezpiecznie pomnażać swój majątek. Bezos może również zamienić akcje na gotówkę bez konieczności ich sprzedaży, ponieważ może pożyczyć pieniądze pod zastaw akcji i zapłacić niższe oprocentowanie. Superbogaci unikają płacenia podatków również poprzez darowizny na cele charytatywne. Więcej w raporcie Pro Publica.