Samsung sygnalizuje spadek zysku o 78%. Popyt na chipy słabnie

Samsung zarobi mniej / Fot. Kim Hong-Ji, Reuters
Samsung zarobi mniej / Fot. Kim Hong-Ji, Reuters
Samsung ostrzega, że zysk operacyjny w trzecim kwartale prawdopodobnie spadł o 78%. Firma nadal boryka się z niższym niż zwykle popytem na urządzenia konsumenckie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Południowokoreański gigant technologiczny opublikował szacunki zysków, prognozując zysk operacyjny na poziomie ok. 2,4 biliona koreańskich wonów (1,8 mld dolarów) za trzy miesiące zakończone we wrześniu. Dla porównania, w tym samym okresie w zeszłym roku było to 10,85 bilionami wonów (8 mld dolarów). Spadek zysków Samsunga jest więc znaczący.

Przychody miały również spaść o 12,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sprawdź: 1000 Plus

Samsung kontynuuje kiepską passę jako producent elektroniki, który w ostatnich miesiącach zgłaszał znaczne straty, gdy globalna niepewność ekonomiczna wpływała i nadal wpływa na konsumentów na całym świecie. To skłania wielu ludzi do zatrzymania swoich smartfonów i laptopów na dłużej.

Samsung vs 2023 rok. Będzie kiepsko

Według badań Counterpoint Research, 2023 rok ma szansę być najgorszym rokiem dla globalnych wysyłek smartfonów w ciągu ostatnich 10 lat, z prognozowanym spadkiem o 6% do mniej niż 1,2 miliarda sztuk.

Na głównych rynkach, takich jak Ameryka Północna, "konsumenci są niechętni do modernizacji swoich urządzeń" - zauważyła firma w raporcie z sierpnia.

Samsung już odczuł te skutki. Zysk operacyjny firmy spadł o 95% w pierwszym kwartale, po rekordowej stracie w swoim biznesie półprzewodnikowym. Podobne wyniki odnotowano w drugim kwartale.

Czytaj też: Ile kosztuje rozdzielność majątkowa

Po historycznych brakach dostaw w okresie pandemii Covid-19, globalny przemysł półprzewodnikowy obecnie doświadcza nadmiaru w niektórych obszarach, co spowodowało straty dla Samsunga, największego na świecie producenta pamięci RAM i smartfonów.

W raporcie z zeszłego miesiąca firma doradcza Bain sugerowała, że trend z nadwyżką półprzewodników jest jedynie cykliczny, przypisując go "normalnym" wzlotom i upadkom w branży.

Samsung również poinformował akcjonariuszy, że spodziewa się stopniowego wzrostu globalnego popytu w drugiej połowie roku.

"Powinno to prowadzić do poprawy wyników finansowych dzięki działalności w sektorze komponentów" - twierdzi firma w oświadczeniu o zyskach. "Ciągłe ryzyka makroekonomiczne mogą jednak stanowić wyzwanie" - dodaje.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie dla Samsunga zdecydowanie lepszy niż obecny.