Samsung sygnalizuje spadek zysku o 78%. Popyt na chipy słabnie
Samsung zarobi mniej / Fot. Kim Hong-Ji, ReutersPołudniowokoreański gigant technologiczny opublikował szacunki zysków, prognozując zysk operacyjny na poziomie ok. 2,4 biliona koreańskich wonów (1,8 mld dolarów) za trzy miesiące zakończone we wrześniu. Dla porównania, w tym samym okresie w zeszłym roku było to 10,85 bilionami wonów (8 mld dolarów). Spadek zysków Samsunga jest więc znaczący.
Przychody miały również spaść o 12,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Sprawdź: 1000 Plus
Samsung kontynuuje kiepską passę jako producent elektroniki, który w ostatnich miesiącach zgłaszał znaczne straty, gdy globalna niepewność ekonomiczna wpływała i nadal wpływa na konsumentów na całym świecie. To skłania wielu ludzi do zatrzymania swoich smartfonów i laptopów na dłużej.
Samsung vs 2023 rok. Będzie kiepsko
Według badań Counterpoint Research, 2023 rok ma szansę być najgorszym rokiem dla globalnych wysyłek smartfonów w ciągu ostatnich 10 lat, z prognozowanym spadkiem o 6% do mniej niż 1,2 miliarda sztuk.
Na głównych rynkach, takich jak Ameryka Północna, "konsumenci są niechętni do modernizacji swoich urządzeń" - zauważyła firma w raporcie z sierpnia.
Samsung już odczuł te skutki. Zysk operacyjny firmy spadł o 95% w pierwszym kwartale, po rekordowej stracie w swoim biznesie półprzewodnikowym. Podobne wyniki odnotowano w drugim kwartale.
Czytaj też: Ile kosztuje rozdzielność majątkowa
Po historycznych brakach dostaw w okresie pandemii Covid-19, globalny przemysł półprzewodnikowy obecnie doświadcza nadmiaru w niektórych obszarach, co spowodowało straty dla Samsunga, największego na świecie producenta pamięci RAM i smartfonów.
W raporcie z zeszłego miesiąca firma doradcza Bain sugerowała, że trend z nadwyżką półprzewodników jest jedynie cykliczny, przypisując go "normalnym" wzlotom i upadkom w branży.
Samsung również poinformował akcjonariuszy, że spodziewa się stopniowego wzrostu globalnego popytu w drugiej połowie roku.
"Powinno to prowadzić do poprawy wyników finansowych dzięki działalności w sektorze komponentów" - twierdzi firma w oświadczeniu o zyskach. "Ciągłe ryzyka makroekonomiczne mogą jednak stanowić wyzwanie" - dodaje.
Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie dla Samsunga zdecydowanie lepszy niż obecny.