Polski rząd wyda miliard złotych na sztuczną inteligencję. Będziemy mieć własny model językowy
Polska będzie też zajmowała się budową modelu językowego PLLuM (Polish Large Language Model). / fot. mat. pras. / Ministerstwo CyfryzacjiW piątek, 15 listopada, w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego dotyczącego utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także instytucji takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Dokument sygnowali wicepremierzy Krzysztof Gawkowski i Władysław Kosiniak-Kamysz.
Cele funduszu
Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji będzie koordynować działania na rzecz:
- efektywnego inwestowania środków publicznych,
- wspierania projektów związanych z AI,
- monitorowania rynku i tworzenia rekomendacji dla rozwoju technologii,
- budowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w Polsce.
- Miliard złotych na rozwój AI
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że budżet Funduszu wynosi aż miliard złotych. Środki te zostaną przeznaczone na budowę instytutu zajmującego się sztuczną inteligencją, wsparcie startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. – Będziemy budowali w Polsce fabrykę sztucznej inteligencji i ten proces już się rozpoczął – podkreślił wicepremier.
Do pierwszego kwartału 2025 roku mają zostać przedstawione szczegółowe dane dotyczące wydatków związanych z realizacją tej strategii.
PLLuM – polski model językowy
Jednym z kluczowych projektów Funduszu ma być rozwój Polish Large Language Model (PLLuM), który w opinii Gawkowskiego pozwoli Polsce na utrzymanie się w czołówce światowego wyścigu AI. Model ten ma być narzędziem wspierającym polską naukę, przemysł i administrację publiczną.
AI jako fundament bezpieczeństwa i gospodarki
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element budowania bezpiecznej i konkurencyjnej Polski. – Nie ma przyszłości bez sztucznej inteligencji – zaznaczył. Jego zdaniem Polska powinna dążyć do lepszego wykorzystania potencjału naukowego i wynalazków, co jest wyzwaniem stojącym przed rządem.
Dobre perspektywy dla specjalistów od sztucznej inteligencji. Płace w tej branży wzrosły o 16,6 proc
Mediany wynagrodzeń dla specjalistów i specjalistek IT zajmujących się sztuczną inteligencją rosną z kwartału na kwartał, sięgając już 30 tys. zł netto (+VAT) w przypadku kontraktu B2B i 29 tys. zł brutto na umowie o pracę. Z narzędzi wykorzystujących AI na co dzień korzysta już 94 proc. osób pracujących w branży informatycznej.