Radosny czas z książką
Fot. Materiały prasowe20 bibliotek na 20 lat – taki cel realizuje obchodząca jubileusz spółka Provident Polska SA we współpracy z Fundacją Zaczytani.org. Już pierwsze tygodnie akcji pokazały, że przyniesie znacznie więcej niż obietnica zawarta w haśle.
Dzięki Fundacji Zaczytani.org biblioteki powstają przy szpitalach w całej Polsce od 2013 r. Książki są gromadzone podczas corocznych zbiórek. Mogą przynosić je wszyscy. Wsparcie przychodzi też od konkretnych firm. Dziełem Zaczytanych, partnerów fundacji i jej sympatyków jest, jak dotąd, ok. 600 bibliotek w całej Polsce. Efekty są także niewymierne – promocja czytelnictwa oraz pozytywna zmiana szpitalnej codzienności.
Padł rekord!
Agnieszka Krajnik, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa Provident Polska SA, oraz Michał Stępień z Fundacji Zaczytani.org poznali się podczas Targów CSR w 2016 r. Provident planował wówczas obchody swojej okrągłej rocznicy istnienia, a fundacja chciała rozszerzyć zasięg. Już na początku 2017 r. mieli ustalony wspólny program.
Adresatem wspólnej akcji zostały szpitale dziecięce. Ich lokalizacja pokrywa się z rozmieszczeniem w kraju oddziałów Providenta. Spółka, niezależnie od prowadzonej wiosną przez Zaczytanych ogólnopolskiej zbiórki, zachęciła latem swoich pracowników, doradców, ich rodziny oraz klientów do przynoszenia książek. – Poziom zaangażowania Providenta niezmiernie nas zaskoczył. Padł rekord. Ponad 13 tys. egzemplarzy! Wcześniej naszym partnerom udawało się zgromadzić tysiąc, czasem maksymalnie 2–4 tys. – opowiada Michał Stępień. A Agnieszka Krajnik dodaje, że optymistycznie zakładała 6 tys. – Nasze oddziały wręcz rywalizowały ze sobą – wspomina. W październiku 2017 r. działało już pięć bibliotek z logo Zaczytanych i Providenta, a do końca roku powstaną pozostałe z zaplanowanych. Otwarcia są uroczyste, z udziałem znanych osób. W Krakowie byli obecni Ewa Wachowicz i Michał Rusinek.
Sukces zbiórki finalizował pierwszy etap współpracy, zaraz przyszły kolejne, jak pomoc wolontariuszy Providenta w magazynowaniu książek, a zwłaszcza ich udział w szkoleniu fundacji na temat bajkoterapii. Około stu przeszkolonych pracowników spółki regularnie odwiedza dzieci w szpitalach w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i innych miastach Polski, gdzie czytają im bajki z przyszpitalnych bibliotek, rozmawiają z małymi pacjentami, umilają im czas, tworzą trwałe więzi.
Więcej niż się spodziewasz
– Nigdy nie zapomnę twarzy dziewczyn z Providenta, które wyszły z sali po pierwszym spotkaniu z dziećmi z oddziału onkologicznego w szpitalu w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury – wspomina Michał Stępień. Dodaje, że wyglądały jak po „ciężkim boju”. Tyle włożyły serca i tyle oddały emocji. – Po dwóch godzinach dzwoni do mnie jedna z nich, Kasia Czarkowska, i pyta, czy może przychodzić do tych dzieci co tydzień. Dla mnie była to heroiczna decyzja. I Kasia rzeczywiście, do tej pory, jest z nimi tak często, jak to sobie postanowiła, choć wolontariusze deklarują trzymiesięczną obecność – dodaje. Agnieszka Krajnik nazywa taki stan „poznawaniem swoich granic”, „a nawet przekraczaniem ich”. – Robisz coś, czego po sobie się nie spodziewasz. Przestawiasz się z siebie na innych – mówi. Sama też odwiedza dzieci. Była już na kilku oddziałach, m.in. psychiatrii, neurologii, także onkologii.
Fundacja Zaczytani.org starannie dobiera książki dla małych pacjentów. Muszą mieć terapeutyczną moc. Najlepiej, żeby nie mówiły wprost o problemach, ale dawały światło – wiarę w wyjście z najtrudniejszej sytuacji, były dowcipne i piękne w każdym wymiarze, jak np. seria ze słoniem Elmerem czy „Ruthie i jej kłamstewka” – ulubiona pozycja Agnieszki Krajnik. Uczestnikami bajkoterapii są czasem rodzice chorych dzieci, co poszerza i wzbogaca relacje. Po wyjściu ze szpitala dziecko może zabrać ze sobą do domu ulubione książki z biblioteki. Dlatego „głód” książki w akcjach Zaczytanych jest nieustający.
Poruszona wyobraźnia
Współpraca Providenta i Fundacji Zaczytani.org przybiera także inne formy. Spółka została sponsorem jednej z tak zwanych Zaczytanych Ławek, czyli ławek w kształcie otwartych książek, stawianych w przestrzeniach miejskich. Są dekorowane przez artystów. Nie tylko zachęcają do wypoczynku, ale także, jak czytanie, przenoszą w świat wyobraźni. Zaczytaną Ławkę Provident Polska ozdobiła malarka Laura La Wasilewska zainspirowana „Dziwnym ogrodem” Józefa Mehoffera. Ta mała miejska architektura stanęła w sezonie letnim na warszawskich Bulwarach Wiślanych, a następnie trafiła na wystawę Zaczytanych Ławek przed Centrum Handlowym Arkadia. W przyszłości zaistnieje na stałe w wybranej lokalizacji.
Provident i Fundacja Zaczytani.org po kilku miesiącach kooperacji ponownie zasiedli do wspólnego planowania działań społecznych. Jeszcze nie podają szczegółów, ale wiedzą, że są na fali entuzjazmu wyzwolonego wśród osób związanych ze spółką i muszą go wykorzystać. – Dla wielu naszych pracowników jest to być może wstęp do szerszego wolontariatu – mówi Agnieszka Krajnik.
Mają już doświadczenie
Warto dodać, że Provident Polska już od ponad dziesięciu lat prowadzi również akcję Tak! Pomagam. W jej ramach ponad 400 wolontariuszy firmy angażuje się społecznie, na przykład remontuje domy opieki czy domy dziecka wskazane przez radę programową akcji (poza Providentem tworzą ją m.in. prezes warszawskiego oddziału Centrum Wolontariatu i szefowa Stowarzyszenia mali bracia Ubogich) albo organizuje czas wolny podopiecznym tych placówek czy przygotowuje dla nich uroczyste wydarzenia, choćby z okazji świąt. Możliwości wykazania się wobec coraz większych potrzeb osób starszych czy samotnych jest bardzo wiele. W dniu, w którym pracownik Providenta pracuje jako wolontariusz, otrzymuje, począwszy od obecnej edycji, normalne wynagrodzenie, co jest rzadkością wśród firm w Polsce. – Cieszy mnie, że nasze działania w ramach CSR przynoszą tak konkretne rezultaty w lokalnych społecznościach, a nasi pracownicy odkrywają w sobie potencjał do niesienia pomocy – mówi Agnieszka Krajnik.
Formą wynagrodzenia dla nich za społeczne zaangażowanie jest również cykliczna akcja Pasjonaci Providenta. Każdy zatrudniony w firmie, kto ma pasję, może złożyć wniosek o grant na rozwijanie swoich zainteresowań. Wśród laureatów konkursu są między innymi poeta z call center, pani fotografka, której zdjęcia opublikowano w Raporcie CSR Provident Polska, czy zapalony biegacz.
Provident Polska tworzy wokół siebie dodatkową, subtelną wartość. Swoje możliwości i empatię pracowników przekuwa na to, co społecznie dobre i potrzebne, a wciąż deficytowe. Uruchamia chęć działania i pozytywnej zmiany. W taką postawę wpisuje się świetnie, wręcz bajkowo, zapoczątkowana współpraca z Fundacją Zaczytani.org.