Presja płacowa: liczba upadłości firm wzrośnie do 21 proc.
Fot. shutterstockIstnieje wiele przyczyn rynkowych, które przyczyniają się do powszechnych problemów finansowych polskich firm. W raporcie Allianz Trade podkreślono, że polskie przedsiębiorstwa mają znacznie wyższe koszty, a o kredyt znacznie trudniej, co powoduje spowolnienie ich rozwoju. Z kolei wysokie stopy procentowe mają podwójnie negatywny skutek, powodując trudności ze spłatą poprzednich zobowiązań, a także wpływając na możliwość odnowienia finansowania, czyli jego realną dostępność.
30 proc. firm ogłosiło niewypłacalność
O tym, że sytuacja jest zła wiedzieliśmy już w zeszłym roku kiedy docierały do nas dane na temat liczby zamkniętych biznesów. Fala upadłości osiągnęła rekordowy wzrost o 30 proc. w porównaniu do roku 2021 r.
Z kolei niewypłacalność w 2022 r. ogłosiły 2752 przedsiębiorstwa czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.
Czytaj dalej: Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4
Skala upadłości w 2023 r. - 18 proc.
Przewiduje się, że w tym roku będzie nieco lepiej, ale wciąż wiele przedsiębiorstw czeka najgorszy scenariusz. Jak szacuje Allianz Trade czeka nas wzrost upadłości o 18%. W raporcie podkreślono, że koszty finansowe polskich firm rosną, co obniża ich rentowność.
Bezprecedensowy problem polskich firm to presja płacowa. W branżach takich jak budownictwo czy transport, ale także w przemyśle, koszty wynagrodzeń rosną w szybkim tempie. Wiele firm musi oferować wyższe stawki nie tylko zgodne ze wzrostem inflacji, ale nawet powyżej niej, ponieważ brakuje pracowników. Według informacji portalu Money.pl podwyżki funduszy na wynagrodzenia w planach finansowych firm jeszcze nigdy nie były tak wysokie.
Jak zapobiec upadłości?
Istnieją sposoby, aby zapobiec niewypłacalności i upadłości. Wśród eksperckich rad, które można potraktować jak wstęp do dalszych rozważań nad kierunkami rozwoju znajdują się 3 wskazówki: firmy powinny zwiększyć swoją konkurencyjność, wprowadzić nowe strategie finansowe i inwestować w rozwój pracowników. Dostosowanie się do nowych warunków rynkowych może okazać się kluczowe dla przetrwania polskich przedsiębiorstw w nadchodzących trudnych latach.
Czytaj dalej: Fundusze VC budują koalicję w odpowiedzi na potrzeby polskich startupów