Fundusze VC budują koalicję w odpowiedzi na potrzeby polskich startupów

Startup
Startup, fot. Shutterstock
Tar Heel Capital Pathfinder, Knowledge Hub, Freya Capital i Accelero Ventures postanowiły połączyć inwestorskie siły. Poza inwestycjami realizowanymi samodzielnie, występując wspólnie cztery fundusze VC będą oferowały polskim startupom finansowanie do kwoty 16 mln zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusze venture capital Tar Heel Capital Pathfinder, KnowledgeHub, Freya Capital i Accelero Ventures zdecydowały się na podjęcie współpracy koinwestorskiej w zakresie inwestycji w projekty na wczesnym etapie rozwoju. Sojusz zakłada wspólne poszukiwanie i szybszą realizację rund inwestycyjnych, w tym również z bardziej kapitałochłonnymi projektami. Łącznie koinwestorzy mogą zainwestować w projekt do 16 mln złotych.

Duże pieniądze na startupy

Wszystkie cztery fundusze korzystają ze środków prywatnych oraz środków pochodzących z programu PFR Starter, zapewniającego dopływ finansowania do podmiotów inwestujących w technologiczne spółki na etapach rund pre-seed i seed. Inwestycje dokonywane w ramach tego programu mają jednak ograniczenie: każdy z rozporządzających nimi funduszy może przeznaczyć na jeden projekt maksymalnie 4 mln zł.

- Według danych PFR w ostatnich dwóch latach w Polsce finansowanie pozyskało kilkaset spółek. W obecnej sytuacji gospodarczej zebranie kolejnych rund może być dla nich wyzwaniem. Z uwagi na wysokość poszukiwanych środków mogą nie być interesującym targetem dla funduszy zagranicznych, często nie osiągnęły też jeszcze trakcji lub historii przychodów, które uzasadniałyby zbieranie rundy A. Działając wspólnie możemy zaoferować tym spółkom większe finansowanie i być swoistym „pomostem” między rundą pre-seed a rundą A - mówi Radosław Czyrko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder.

Celem zarządzających czterema funduszami jest też ułatwienie procesu inwestycyjnego spółkom. Pozyskiwanie kapitału jest dla założycieli bardzo pracochłonne, a rozmowa z inwestorską koalicją pozwoli oszczędzić czas i skrócić drogę do finalizacji inwestycji.

- Wychodzimy tym samym naprzeciw potrzebom startupów, a jednocześnie zwiększamy wspólny zasięg inwestycyjny. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to uzyskać dostęp do bardziej kapitałochłonnych projektów, których samodzielnie nie bylibyśmy w stanie wesprzeć - dodaje Grzegorz Chyliński, partner zarządzający KnowledgeHub Starter.

Pierwsza inwestycja już za funduszami. To PerfectBot

Przykładem wspólnego projektu, który udało się w ostatnim czasie z sukcesem zrealizować zaangażowanym funduszom jest inwestycja w PerfectBot - spółkę oferującą opartego na AI chatbota wspierającego działy obsługi klienta w e-commerce - przeprowadzona przez fundusze Tar Heel Capital Pathfinder i KnowledgeHub. Spółki oferujące produkty w modelach SaaS to właśnie jeden z modeli biznesowych, których wsparciem zainteresowani są koalicjanci.

- Nasz wspólny horyzont inwestycyjny jest szeroki. Szukamy projektów działających w branżach IT/ICT, AI, ESG, healthtech, martech, biotech, a także w modelach b2b/b2c SaaS i marketplace, o wysokim potencjale wzrostu oraz możliwości ich skalowania - tłumaczy Agata Pękalska, wspózałożycielka Accelero Ventures.

W obszarze wspólnego zainteresowania funduszy znajdują się zarówno projekty mogące pochwalić się odpowiednią trakcją, z potwierdzonym modelem biznesowym, planujące ekspansję za granicę, jak i znajdujące się na etapie pre-revenue w momencie walidacji pomysłów biznesowych.

- Będziemy oczywiście kontynuować inwestycje prowadzone indywidualnie. Niemniej jednak, liczymy na to, że dzięki podjęciu dodatkowych, wspólnych działań uda nam się dotrzeć do founderów, którym trudno jest znaleźć w tej chwili ofertę inwestycyjną, jakiej potrzebują i zrealizować jeszcze więcej ciekawych projektów - podsumowuje Janek Grochowicz, partner zarządzający Freya Capital.

Łącznie z inwestycjami realizowanymi samodzielnie, koinwestorzy planują do końca roku zrealizować kilkanaście inwestycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ