Praktyczne wsparcie dla przedsiębiorców. Nieodpłatna pomoc kancelarii

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 67
W ciągu kilkudziesięciu godzin od startu akcji #RatujBiznes Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymało około 200 zgłoszeń od kancelarii prawnych i podatkowych z chęcią wsparcia przedsiębiorców. W ramach akcji #RatujBiznes radcowie prawni, adwokaci i doradcy podatkowi pomogą nieodpłatnie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom w przygotowaniu i składaniu wniosków o pomoc. W niecałe trzy dni stronę akcji odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Akcja #RatujBiznes ruszyła 30 marca br. i od razu spotkała się z szerokim odzewem środowisk prawniczych. Adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, choć sami mierzą się z ogromnymi trudnościami, chcą pomagać pro publico bono mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. W działania zachęcające do udziału w akcji zaangażowały się także samorządy zawodowe – m.in. Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Do kancelarii biorących udział w akcji, już od pierwszego dnia #RatujBiznes, zaczęli zgłaszać się przedsiębiorcy z sektora MŚP szukający fachowego wsparcia w uzyskaniu pomocy. 

- Bardzo nas cieszy, że środowisko prawnicze swoim szerokim zaangażowaniem w akcję #RatujBiznes wspierają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Nasze Biuro wyraża ogromną wdzięczność wszystkim uczestniczącym w akcji #RatujBiznes kancelariom prawnym i podatkowym. Jest niezmiernie istotnym, by w tych ciężkich czasach wspólnie pomagać tym, którzy najmocniej odczują załamanie gospodarcze – informuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – Koordynator Generalny Akcji #RatujBiznes.

#RatujBiznes to akcja informacyjno-organizacyjna, której swoistym hubem jest strona internetowa www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes. Są na niej zamieszczone krótkie i jasne informacje w zakresie możliwości jakie daje przedsiębiorcom obecny (oraz przyszły, w zakresie proponowanych rozwiązań procedowanej obecnie tarczy antykryzysowej) stan prawny. Są to m.in. instrumenty typu: wnioski o odroczenie terminu zapłaty podatku/zapłaty zaległości podatkowych, o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, o umorzenie zaległości podatkowych, o odroczenie terminu płatności składek ZUS, o zwolnienie płatnika z obowiązku opłacania nieopłaconych składek ZUS, w zakresie świadczeń postojowych, o udzielenie pomocy (pożyczki) na ratowanie, w zakresie tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego itp.

Jednocześnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zachęca kancelarie prawne oraz kancelarie doradztwa podatkowego do włączenia się do akcji #RatujBiznes poprzez nieodpłatną (pro publico bono) pomoc przedsiębiorcom sektora MŚP przy wypełnianiu i składaniu przedmiotowych wniosków o ulgi czy wsparcie. 

Lista kancelarii prawnych i doradczych, które przystąpiły do akcji (aktualna wersja na stronie: www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes)