Powstał fundusz odbudowy Ukrainy. Pokieruje nim Polak
Ludwik Sobolewski, fot. materiały prasoweW czwartek 22 lutego 2024 roku 𝐁𝐄𝐓𝐓𝐄𝐑 𝐄𝐔𝐑𝐎𝐏𝐄 𝐄𝐮𝐒𝐄𝐅 𝐀𝐒𝐈 𝐒.𝐀., pierwszy w Europie Środkowej 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢 𝐅𝐮𝐧𝐝𝐮𝐬𝐳 𝐧𝐚 𝐑𝐳𝐞𝐜𝐳 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢ę𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨ś𝐜𝐢 𝐒𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣, wspierany przez uznanych inwestorów związanych z kręgami inwestorskimi i giełdowymi między innymi w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu oraz w Ukrainie uzyskał wpis w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to zielone światło do rozpoczęcia działalności inwestycyjnej.
Fundusz jest zarządzany z pozycji CEO przez Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd papierów wartościowych w Warszawie i w Bukareszcie, menedżera instytucji finansowych i eksperta rynków kapitałowych z trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym, a obecnie także partnera w firmie doradztwa finansowego Qualia AdVisory.
Aktualnie funduszy typu „social entrepreneurship fund” w Unii Europejskiej jest 18. Mają one obowiązek inwestowania co najmniej 70% aktywów w przedsiębiorstwa, które oprócz stopy zwrotu dla inwestorów są nastawione w pierwszym rzędzie na generowanie pozytywnych skutków społecznych. Do 30% procent środków może zaś być inwestowane w sposób abstrahujący od celów społecznych.
Paliwem każdej gospodarki jest kapitał. Dlatego także przedsiębiorstwa społeczne powinny mieć możliwość korzystania z kapitału profesjonalnych instytucji zbiorowego inwestowania. BetterEuropeEuSEF ASI SA zgodnie z dokumentacją zaaprobowaną przez regulatora za główny przedmiot swej misji ma wspieranie procesów odbudowy tkanki społecznej i gospodarczej w Ukrainie. Może to być realizowane zarówno przez inwestycje w projekty zlokalizowane w Ukrainie, jak i na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej - tłumaczy Sobolewski, współtwórca i CEO 𝐁𝐄𝐓𝐓𝐄𝐑 𝐄𝐔𝐑𝐎𝐏𝐄 𝐄𝐮𝐒𝐄𝐅 𝐀𝐒𝐈 𝐒.𝐀.
EuSEF jest regulowany zarówno przez prawo krajowe, jak i – najbardziej intensywnie – przez regulacje UE. Fundusz podlega ograniczeniom co do polityki inwestycyjnej (jak zresztą każda alternatywna spółka inwestycyjna), natomiast może oferować udziały w funduszu inwestorom na zasadzie transgranicznej (będąc zarazem funduszem regulowanym jako działający w oparciu o wpis do rejestru, nie o zezwolenie).