Polska gorącym miejscem dla fuzji i przejęć. Liderzy M&A obradowali w Warszawie

6. edycja CRIDO M&A Forum. Fot. mat. pras.
6. edycja CRIDO M&A Forum. Fot. mat. pras. / Fot. mat. pras.
To już 6. edycja CRIDO M&A Forum pod hasłem „Jak zostać liderem na polskim i europejskim rynku M&A? Trendy, analizy, finanse i historie sukcesów” przyciągnęła ponad 200 szefów firm, partnerów funduszy private equity, menedżerów banków, ekonomistów, ekspertów. To pokazuje, że rynek fuzji i przejęć w Polsce mocno się rozpędził w ostatnich latach, a zainteresowanych tym tematem jest coraz więcej podmiotów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najważniejszy wniosek jaki można wyciągnąć z 6. edycji CRIDO M&A Forum jest taki, że długoterminowa perspektywa dla rynku fuzji i przejęć w Polsce jest zdecydowanie optymistyczna. Znajduję on potwierdzenie w słowach między innymi Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska. – Spójrzmy na 2025 i 2026 rok: to będą dwa dobre lata pod kątem wzrostu gospodarczego. Ożywienie, zwłaszcza w kontekście inwestycji publicznych, będzie się nasilać. Oczekujemy boomu inwestycyjnego – zaznaczył. Przemysław Furmaga, partner w CRIDO, podkreślił, że sektory pokazujące największą aktywność na rynku M&A to technologie, energetyka, dobra konsumpcyjne i retail oraz usługi finansowe. – Nasz kraj pozostaje ważnym miejscem na mapie M&A dzięki mocnej gospodarce, rosnącemu rynkowi konsumenckiemu i wsparciu rządowemu dla przekształceń w energetyce i technologiach – ocenił.

Zdaniem Dariusza Samoleja, dyrektora biura inwestycji w PFR, Polska jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów, ale istnieje tu także pewien problem. – Wiele funduszy jest zainteresowanych inwestowaniem w Polsce. Nie pieniądze są problemem, problemem jest znalezienie właściwych projektów. Fundusze są zainteresowane konkretnymi sektorami i Polskę postrzegają jako platformę dalszego rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej – zaznaczył.

O tym, że polski rynek jest atrakcyjny dla inwestorów mówił także Jan Mellmann, partner and head of natural resources w Watson Farley & Williams. – Polski rynek jest bardzo interesujący z perspektywy Wielkiej Brytanii i mam nadzieję, że nadal będzie się dynamicznie rozwijał. My jako firma patrzymy ma kilka sektorów: transport, energia, infrastruktura – podkreślił.

Warto zwrócić uwagę, że polskie przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na akwizycje poza granicami kraju. Przykładem takiej firmy jest OstroVit, który w tym roku kupił 85 proc. udziałów EthicSport Italia, włoskiej spółki działającej na rynku odżywek dla sportowców. – Wierzymy, że jest to początek drogi, którą chcemy podążać. Chcemy się stale rozwijać. W przypadku M&A konieczne jest zbudowanie dobrych relacji między stronami, wypracowanie konkretnego planu oraz posiadanie doświadczonych doradców. Takim doradcą dla nas było tu CRIDO – zaznaczył Paweł Lesiak, CFO OstroVit.

- Ten rok jest dla nas bezprecedensowy, jeśli chodzi o nasz rozwój, także w obszarze Busines Advisory, Finacial Advisory, Corporate Finance – mówił z kolei Andrzej Puncewicz, partner zarządzający i założyciel CRIDO. – Otrzymaliśmy w tym roku nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych TAX & Financial Advisory of the Year – dodał

ZOBACZ RÓWNIEŻ