Połowa przedsiębiorców boi się pogorszenia sytuacji firmy
Fot. shutterstockLęk o kondycję własnej działalności wynika głównie z rosnących kosztów jej prowadzenia oraz inflacji. Mimo że prawie 40 proc. pracodawców planuje podnieść wynagrodzenia, coraz mniej firm tworzy nowe miejsca pracy (26 proc.) i inwestuje w szkolenia pracowników (25 proc.).
Główne obawy przedsiębiorców
Z badania wynika, że największymi obawami dotyczącymi przyszłości firmy wykazują się firmy usługowe (53 proc.), przedstawiciele administracji publicznej (53 proc.) oraz handlowe (52 proc.). Z kolei najmniejsze obawy mają przedsiębiorstwa transportowe (32 proc.). Przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z inwestycji w środki trwałe (27 proc.) i oszczędzają, czego skutkiem jest brak nowych miejsc pracy oraz mniejsza liczba inwestycji w szkolenia i rozwój pracowników.
Więcej obowiązków, mniej pracowników
Do redakcji My Company Polska docierają głosy pracowników, którzy narzekają na konieczność wykonywania zbyt dużej liczby obowiązków. Zdarza się, że z powodu oszczędności w firmach po prostu brakuje rąkd do pracy. Jak wyjaśnia jeden z czytelników "W naszej organizacji liczba zatrudnionych pozostaje ta sama, mimo konieczności rekrutowania. To skutkuje nadgodzinami, ale także sporą presją".
Czytaj dalej: ABC Przedsiębiorcy: Żonglowanie zasobami
Zwolnienia pracowników: jakie branże?
Z danych wynika również, że co trzecia firma planuje zwolnienia pracowników. Najwięcej zwolnień przewidują firmy produkcyjne (33 proc.) i handlowe (32 proc.). Z kolei 28 proc. dużych przedsiębiorstw planuje rekrutacje w tym roku, podczas gdy takie plany ma jedynie 23 proc. małych i średnich podmiotów.
Co jeszcze wyczytamy w statystykach? 38 proc. przedsiębiorców planuje utrzymać wynagrodzenia na poziomie z 2022 roku, a 11 proc. zamierza je obniżyć. Podwyżki planuje całkiem spora grupa, bo 39 proc. respondentów.
Czytaj dalej: Badanie Marka Godna Zaufania 2023. Polski biznes wskaże, którym markom ufa najbardziej