ABC Przedsiębiorcy: Żonglowanie zasobami

ABC Przedsiębiorcy
ABC Przedsiębiorcy
Dynamika zmian rynkowych i technologicznych sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej rezygnują z posiadania zasobów, na rzecz ich leasingowania i wynajmowania. Takie podejście pozwala na żonglowanie zasobami i elastyczne dopasowywanie się do potrzeb rynku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Moja maszyna, mój budynek, mój samochód – takie stwierdzenia jeszcze niedawno z dumą wygłaszali przedsiębiorcy. Ale świat się zmienia – nowe technologie, innowacyjne rozwiązania i nieprzewidywalny rynek wymaga elastyczności, a to oznacza, że "posiadanie" przestało być atrakcyjną strategią biznesową. Za to mocy nabiera "używanie" tego co w danym momencie jest najlepsze dla firmy pod względem ekonomicznym i rozwojowym.

Zanim kupisz, sprawdź, jakie możliwości daje leasing i wynajem:

Jak pokazuje raport EFL 2022 „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” choć wielu przedsiębiorców wciąż woli mieć (w branży produkcyjnej ten odsetek wynosi 75 proc., w budowlanej – 69 proc.), to widać, że zawirowania rynkowe związane z pandemią i wojną w Ukrainie miały wpływ na zmianę myślenia. Okazuje się, że w perspektywie najbliższych 3 lat aż 94 proc. gospodarstw rolniczych planuje wynajęcie maszyny rolniczej, 84 proc. firm budowlanych zamierza wynająć maszynę potrzebną na placu budowy, 30 proc. firm produkcyjnych myśli o wynajęciu wózka widłowego.

Przesunięcie wektora ambicji z posiadania na własność w stronę sprytnego korzystania z możliwości jakie daje np. leasing albo wynajem długoterminowy to sposób na zapewnienie firmie elastyczności – można dopasowywać bazę sprzętową do aktualnych potrzeb. To najlepszy sposób na strategiczne zarządzanie w nieprzewidywalnych okolicznościach rynkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ