Nowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Rząd ma propozycję

Emerytury stażowe mogą obniżyć wiek przechodzenia na emeryturę - kobiety mogłyby kończyć pracę już po 35 latach składkowych, nawet w wieku 55 lat. Ministra Dziemianowicz-Bąk spotka się z szefem resortu finansów, by przekonać go do poparcia nowych regulacji. Od kiedy nowy wiek emerytalny wejdzie w życie?
Od kiedy nowy wiek emerytalny?
Rząd intensywnie pracuje nad wprowadzeniem emerytur stażowych, które mogą znacząco obniżyć faktyczny wiek przechodzenia na emeryturę dla Polaków. Według projektów ustaw Lewicy i NSZZ Solidarność, kobiety mogłyby zakończyć pracę już po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach, bez względu na wiek kalendarzowy. Dla niektórych kobiet oznaczałoby to możliwość przejścia na emeryturę nawet w wieku 55 lat, podczas gdy obecny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet) już należy do najniższych w Europie.
Spotkanie z ministrem finansów
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że temat był omawiany na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. — Jeszcze w tym tygodniu spotkam się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, aby przekonać go do poparcia tych regulacji — zapowiedziała ministra w rozmowie z TVP Info. Propozycje wspiera również NSZZ Solidarność, argumentując, że wielu pracowników nie jest w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia obecnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Wiek emerytalny dla kobiet 2025
Aktualnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60. lat. W latach 2013-2017 wiek emerytalny kobiet wynosił 67 lat. Wiek emerytalny kobiet w Polsce jednak trzeba podnieść i zrobić to jak najszybciej. Eksperci szacują, że rok 2025 będzie przełomowy w tym zakresie. Poza Rumunią, Polska ma najniższy wiek emerytalny dla kobiet w całej Europie.
Wcześniejsza emerytura i początek wypłaty emerytury
Prawo do minimalnej emerytury w polskim systemie emerytalnym przysługuje wyłącznie osobom, które mają określony staż pracy. To 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Najbliższe miesiące przyniosą zmiany w tym zakresie. O emeryturę minimalną będzie można starać się już po 5 latach stażu pracy.
Emeryturę w minimalnej wysokości, czyli 1878,91 zł brutto nadal będą jednak otrzymywać te osoby, które udokumentują 20 i 25 lat stażu pracy. Emerytura minimalna została waloryzowana w marcu 2025 roku.
Okresowa emerytura kapitałowa
Okresowa emerytura kapitałowa to dodatkowe świadczenie przeznaczone wyłącznie dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat i były członkiniami Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). To element systemu emerytalnego wprowadzonego reformą z 1999 roku, kiedy składki emerytalne zostały podzielone na część przekazywaną do ZUS (I filar) oraz część kierowaną do OFE (II filar).
Od 2014 roku uczestnictwo w OFE stało się dobrowolne, a część zgromadzonych tam środków jest przenoszona na subkonta w ZUS. To właśnie te pieniądze stanowią podstawę do wypłaty okresowej emerytury kapitałowej.