Muzeum Piaśnickie uroczyście otwarte... po raz drugi. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Gliński
Piotr Gliński podczas spotkania z przedsiębiorcami w Łodzi, fot. ShutterstockMuzeum Piaśnickie zostało powołane w 2015 roku z inicjatywy wiceministra kultury Jarosława Sellina. W czasie wojny budynek, w którym mieści się muzeum był siedzibą Gestapo i miejscem zarządzania działaniami związanymi z egzekucjami w Lasach Piaśnickich (nazywanych "pomorskim Katyniem"). Jak czytamy na stronie internetowej instytucji, działalność muzeum nawiązuje do roli salonu kulturalnego, jaką budynek pełnił przed II wojną światową. Obiekt zbudował w 1926 r. dr Franciszek Panek, znany i ceniony lekarz, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Wejherowie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Muzeum Piaśnickie - uroczyste otwarcie
9 grudnia 2022 roku w uroczystym otwarciu muzeum wziął udział Piotr Gliński. - Dziś po 33 latach od przełomu 1989 roku w willi doktora Panka otwieramy muzeum upamiętniające przede wszystkim ofiary piaśnickie, ale także zbrodnie i ich sprawców, ponieważ tego wymaga prawda historyczna - mówił minister podczas wydarzenia, które oficjalnie nazwano "zakończeniem prac budowlanych w Villi Musica".
Jak zapowiadała wówczas Teresa Patsidis - dyrektorka muzeum - obiekt był ukończony w 80 proc., a pełną gotowość miał osiągnąć na wiosnę 2022 roku.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało na swojej stronie internetowej, że 11 sierpnia (piątek) minister Gliński znów weźmie udział w uroczystym otwarciu Muzeum Piaśnickiego z wystawą stałą. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na godz. 14, a wcześniej polityk przeprowadzi briefing prasowy.