Każdy może zostać programistą
SHUTTERSTOCKProvident Polska, największa firma pożyczkowa w Polsce, i CodersTrust, międzynarodowa platforma do nauki kodowania, połączyły siły i zorganizowały konkurs, w którym nagrodą był czteromiesięczny kurs programowania online. Ta wyjątkowa inicjatywa daje szansę na podniesienie kwalifikacji i znalezienie dobrze płatnej pracy aż 40 osobom, które obecnie są w trakcie szkolenia.
Jesteśmy firmą działającą na terenie całej Polski. Wielu naszych klientów pochodzi z mniejszych miejscowości i widzimy, że ich szanse na budowanie lepszej przyszłości są bardziej ograniczone niż mieszkańców dużych miast. Dlatego też w ramach naszych działań społecznych chcemy zaoferować im to, co najcenniejsze – możliwość uzyskania kompetencji pożądanych na rynku pracy – wyjaśnia Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Provident Polska, który jest fundatorem stypendiów w konkursie „Zaprogramuj swoją przyszłość”.
Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie nim było bardzo duże, a szczególną aktywnością wykazali się właśnie mieszkańcy niewielkich miejscowości. – Programistą-freelancerem można zostać wszędzie – w Słupsku, Brodnicy, Sandomierzu czy Bełchatowie, i to bez pięcioletnich studiów kierunkowych. Misją CodersTrust Polska jest wyrównywanie szans nie tylko na rynku pracy, lecz także w zakresie edukacji. Dajemy perspektywy na lepszy zawód dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkają – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska.
Co istotne, inicjatywa Providenta i CodersTrust ma na celu kompleksowe przygotowanie uczestników kursu do wejścia na rynek pracy w charakterze programistów-freelancerów. Oferowany im kurs to nie tylko wiedza i umiejętności w zakresie języków, takich jak JavaScript, HTML, CSS, ale także rozwijanie kompetencji miękkich tak, aby po zakończeniu kursu potrafili oni skutecznie współpracować z klientami, zdobywali nowe zlecenia i sprawnie poruszali się po platformach freelancerskich, takich jak Upwork. Zleceniobiorców szuka tam 5 milionów firm, a miesięcznie pojawia się ponad 50 tys. ofert pracy, z których 80 proc. dotyczy programowania. Organizatorom akcji zależy na tym, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie uczestnikom kursu, dlatego mają oni możliwość konsultacji z mentorami będącymi do ich dyspozycji przez 12 godzin na dobę przez cały okres trwania szkolenia.
– Kurs jest bardzo interaktywny i motywujący. Na uwagę zasługuje również wsparcie zespołu CodersTrust, który dostosowuje się do moich potrzeb – podkreśla Aleksandra, jedna z laureatek konkursu. Aleksandra to młoda matka, która obecnie spodziewa się drugiego dziecka. Kodowanie, jej zdaniem, to umiejętność, którą można wykorzystać w każdej branży.
Duże nadzieje z kursem kodowania wiążą także inni uczestnicy. Jednym z nich jest Mariano, Chilijczyk, który razem z narzeczoną mieszka obecnie w Suwałkach. Niestety ma problem, by znaleźć tam pracę. – Chciałbym zostać w Polsce, założyć tu rodzinę, a także pracować jako freelancer, z domu. Uważam, że zawód programisty jest bardzo interesujący – chciałbym spróbować w nim swoich sił – mówi Mariano.
Przygotowanie do pracy w charakterze programisty-freelancera to także sposób na zatrzymanie młodych ludzi w ich rodzinnych miejscowościach bądź zachęcenie ich do powrotu do kraju. Jak pokazuje przykład Arkadiusza, kolejnego uczestnika kursu, jest to skuteczny sposób. Arkadiusz obecnie mieszka w brytyjskim Cambridge, ale chciałby wrócić do rodzinnego Gołaszewa Kujawskiego. – Programowanie jest dla mnie szansą na życie i zarabianie w miejscowości, w której czuję się najlepiej. Wierzę w to, że z pomocą CodersTrust oraz dzięki ciężkiej pracy, konsekwencji i zaangażowaniu, jestem w stanie osiągnąć swój cel – podkreśla Arkadiusz.
Projekt firm CodersTrust Polska i Provident ma na celu umożliwienie nauki programowania oraz znalezienia pracy – przede wszystkim zdalnej – niezależnie od miejsca zamieszkania. Głównym punktem projektu był konkurs skierowany do wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w programistycznym freelancingu. Zadaniem konkursowym – po uprzednim teście z języka angielskiego i umiejętności logicznego myślenia oraz odbyciu okresu próbnego na platformie CodersTrust – było przesłanie filmu lub prezentacji, w których uczestnik uzasadniał, w jaki sposób freelancing może zmienić życie w jego rodzinnej miejscowości.
Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu Provident Polska