Inflacja w czerwcu przyspieszyła. Nowe dane GUS

Wstępne dane za czerwiec
Wstępne dane GUS za czerwiec wskazują na wzrost inflacji do poziomu 4,1 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu do maja, gdy inflacja wyniosła 4,0 proc. r/r. Odczyt ten okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych, które zakładały utrzymanie inflacji na poziomie 4,0 proc. Ekonomiści zwracają uwagę, że zaskoczenie wynika głównie ze wzrostu inflacji bazowej, która według szacunków mogła wynieść 3,4 proc. r/r, wobec 3,3 proc. w maju.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, co oznacza spadek tempa wzrostu w porównaniu do maja, kiedy wyniosło ono 5,5 proc. r/r. W porównaniu z majem ceny żywności wzrosły o 0,1 proc., co wpisuje się w sezonowe tendencje, choć jest to wynik niższy niż przewidywało część analityków. Wolniejsze tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym wynika głównie z efektu wysokiej bazy porównawczej – w czerwcu ubiegłego roku odnotowano bowiem wzrost cen w tej kategorii o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.
Ceny prądu i gazu
Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 4,1 proc. w ujęciu rocznym. Głównym czynnikiem napędzającym inflację były jednak koszty energii, w tym energii elektrycznej i gazu, które poszły w górę aż o 12,8 proc. rok do roku. Wzrost ogólnego wskaźnika inflacji został częściowo ograniczony przez spadek cen paliw, które potaniały o 10 proc. w porównaniu do czerwca ubiegłego roku.
Prognozy i polityka Rady Polityki Pieniężnej
Ekonomiści przewidują, że w lipcu inflacja znacząco spadnie i zbliży się do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.
"Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą (patrz niżej), oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb (tj. stopę referencyjną NBP do 5,00 proc.). Ważnym argumentem na rzecz obniżki stóp procentowych będzie oczekiwany przez nas wyraźny spadek inflacji w lipcu w okolice celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. r/r) oraz decyzja rządu o wydłużeniu okresu obowiązywania zamrożonych cen energii. Biorąc pod uwagę relatywnie jastrzębie wypowiedzi niektórych członków RPP w ostatnim czasie dostrzegamy ryzyko, że stopy procentowe pozostaną niezmienione w tym tygodniu - napisali ekonomiści Credit Agricole w Makromapie z 30.06.