Druga waloryzacja emerytur przesądzona. Inflacja blokuje podwyżki

donald tusk
Druga waloryzacja emerytur przesądzona / Fot. Shutterstock
Druga waloryzacja emerytur i rent miała być jedną z kluczowych reform obecnego rządu. Najnowsze dane GUS pokazują jednak, że inflacja za czerwiec wyniosła 4,1 proc., co oznacza, że seniorzy nie mogą liczyć na dodatkową podwyżkę świadczeń w 2024 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur i rent było jedną z zapowiedzi Donalda Tuska jeszcze sprzed wyborów parlamentarnych w 2023 roku. — Wprowadzimy drugą waloryzację emerytur i rent, gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc. — tak brzmi konkret numer 7 z listy 100 zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską.

Rząd szybko zabrał się do pracy nad realizacją tej obietnicy. Przygotowano projekt ustawy, który zakładał uruchomienie drugiej podwyżki emerytur i rent w ciągu roku. Kluczowy był zapis mówiący o wrześniowej waloryzacji, o ile wzrost cen w pierwszej połowie roku przekroczy 5 proc.

Mimo przygotowania projektu, ustawa nie została wprowadzona. Rząd wystosował komunikat, że do sprawy wróci, jeśli pojawi się ryzyko, że ceny zaczną znów mocno rosnąć. 

Dane GUS o inflacji za czerwiec 2024

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny odczyt inflacji za czerwiec 2024 roku. Inflacja wzrosła o 4,1 proc. rok do roku, co oznacza stabilizację na poziomie z maja. Od początku roku tylko w styczniu inflacja przekroczyła próg 5 proc. i wyniosła 5,3 proc.

W kolejnych miesiącach systematycznie spadała:

  • luty i marzec – 4,9 proc.
  • kwiecień – 4,3 proc.
  • maj – 4,1 proc.
  • czerwiec – 4,1 proc.

Rząd nie ma w planach uruchomienia drugiej waloryzacji w 2024 roku. Z prognoz Ministerstwa Finansów wynika spadek inflacji w nadchodzących latach:

  • 2025 rok – 3,9 proc.
  • 2026 rok – 3 proc.

Te prognozy oznaczają, że warunki do uruchomienia drugiej waloryzacji nie będą spełnione również w kolejnych latach.

Waloryzacja emerytur 2026

— Przepisy wprowadzające drugą waloryzację emerytur i rent są potrzebne i powinny zostać wprowadzone — mówi dr Tomasz Lasocki, ekspert ds. zabezpieczenia społecznego z Politechniki Warszawskiej. — Czy sama druga waloryzacja w tym roku jest potrzebna? Na to pytanie odpowiedziałbym już, że niekoniecznie.

Seniorzy muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać do 2026 roku - do marcowej waloryzacji. Rząd zakłada, że podwyżki dla seniorów wyniosą nie mniej niż 4,9 proc. w kolejnej standardowej waloryzacji.

Kiedy możliwa druga waloryzacja

Druga waloryzacja emerytur i rent będzie możliwa dopero wtedy, gdy inflacja przekroczy 5 proc. w pierwszej połowie roku. Przy obecnych prognozach ekonomicznych taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny w najbliższych latach.

Ministerstwo Finansów będzie na bieżąco monitorować sytuację inflacyjną. Jeśli nastąpi gwałtowny wzrost cen, rząd może wrócić do projektu drugiej waloryzacji w ciągu roku

ZOBACZ RÓWNIEŻ