Dodatek węglowy: będzie uszczelnienie przepisów

dodatek węglowy
Fot. shutterstock.
Pobieranie kilku dodatków węglowych na jeden piec to nowa metoda "zarabiania" na rządowych dopłatach do opału. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza ukrócić te praktyki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W minionym tygodniu pisaliśmy o możliwości, z której korzystają beneficjenci programu dopłat do węgla. Na mocy ustawy o dodatku węglowym (z 5 sierpnia 2022 r.) o takie wsparcie może ubiegać się każde gospodarstwo domowe, które ogrzewa dom węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Program jest odpowiedzią na nadchodzący kryzys energetyczny i postępującą drożyznę na rynku surowców.

Definicja gospodarstwa domowego

Już od pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów do urzędów gmin i miast ustawiły się kolejki chętnych do skorzystania ze świadczenia. To 3 tys. złotych na jedno gospodarstwo domowe. Szybko okazało się, że na jeden piec ogrzewający jeden budynek może przypaść kilka takich gospodarstw np. w przypadku gdy dom zamieszkuje małżeństwo wraz z teściami. Obu parom przysługuje dodatek na węgiel, zatem łącznie otrzymają 6 tys. złotych.

Fenomen dodatku węglowego

Jak zauważa portal Bankier.pl w ciągu kilku minionych tygodni od chwili umożliwienia składania wniosków o dodatek, dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników oraz usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie socjologiczny fenomen a właśnie efekt dodatku węglowego i możliwości pobrania nawet kilkunastotysięcznej dopłaty na zakup surowca do ogrzania jednego budynku mieszkalnego.

Portal Prawo.pl wprost mówi o tym, że nie przyznając się do rodziny można otrzymać od państwa kilka razy więcej niż 3 tys. zł. Serwis prawniczy zauważa, że autorzy ustawy o dodatku węglowym opierali się, na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi. Nie muszą więc składać dokumentów dodatkowych.

Wyprowadzanie pieniędzy z budżetu

To doprowadziło do nadużyć na niespotykaną skalę. Prawo.pl przytacza sytuację z gminy Niedźwiedź w powiecie limanowskim gdzie na 3 tysiące pieców zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, zgłoszono aż 15 tys. gospodarstw domowych.

„Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu” - stwierdziła Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich. To podczas tych rozmów zwrócono uwagę na problem wyprowadzania pieniędzy z budżetu państwa.

*

Definicja gospodarstwa domowego wprowadzona w art. 2 ust. 2 ustawy: Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ