Do jakich krajów aplikowali na studia Polacy w 2021 roku?
Uniwersytet, fot. Pixabay.comW 2021 roku 46 proc. Polaków i Polek aplikujących na studia za granicą najchętniej decydowało się na uczelnie brytyjskie. W poprzednich latach Wielka Brytania zwykle była wyborem ponad połowy aplikantek i aplikantów. Zmienił to jednak brexit. Część osób zaczęła szukać alternatywy. Jest to jeden z powodów rosnącej popularności Holandii. Więcej niż jedna na pięć osób (21 proc.) składających dokumenty na uczelnię za granicą, wybierała ten kraj. Niewiele mniej osób decydowała się na Danię - 15 proc.
- Zainteresowanie studiami w Holandii wynika między innymi z szerokiej oferty studiów w języku angielskim i relatywnie niskich kosztów czesnego. Dla obywateli Unii Europejskiej wynoszą one około 2 tys. euro rocznie. W wielu przypadkach równie atrakcyjna jest Dania, gdzie studia są darmowe, a uczelnie przyciągają kandydatów praktycznym i spersonalizowanym podejściem - komentuje Agata Pochwała z Elab Education Laboratory.
Tuż za podium znalazły się: Irlandia, Włochy i USA. Dość zaskakujący może być niewielki udział procentowy Stanów Zjednoczonych - na złożenie dokumentów na amerykańską uczelnię zdecydowała się zaledwie co dwudziesta osoba.
Rośnie zainteresowanie kierunkami biznesowymi
Uczelnie zagraniczne oferują szeroki wybór kierunków studiów. Studenci mogą rozwijać się w praktycznie każdej dziedzinie: od kierunków humanistycznych i społecznych, przez kierunki ekonomiczne, artystyczne i design, kończąc na prawie czy medycynie.
- W ostatnich latach zauważalnie rośnie zainteresowanie studiami z zakresu Business, Management & Economics. W 2020 roku łączny udział aplikacji na te kierunki wyniósł 17 proc. W tym roku było to już 21 proc. Studia o tej tematyce są najpopularniejsze wśród Polek i Polaków. Są one skierowane do osób, które chciałyby pracować jako finansiści, handlowcy, przedsiębiorcy czy liderzy w międzynarodowych korporacjach - dodaje Pochwała.
Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się te związane z ochroną zdrowia i BioSciences - w tym roku odpowiadały one za 9 proc. aplikacji. To o dwa punkty procentowe więcej niż w 2020 roku. Na podium znalazły się jeszcze studia IT & Computer Science, które rozwijają umiejętności techniczne.
Różnica między Polkami a Polakami
Kobiety, podobnie jak mężczyźni, najczęściej aplikowały na kierunki z zakresu (1.) Business, Management & Economics. Różnice pojawiają się w dalszej części zestawienia. W pierwszej trójce u kobiet pojawiły się (2.) BioSciences and Healthcare oraz (3.) Architecture, Environment and Planning. Z kolei drugim najczęstszym wyborem mężczyzn było IT and Computer Science, a na trzecim miejscu znalazła się inżynieria. Co ciekawe w obu przypadkach do pierwszej piątki załapały się także kierunki artystyczne - Art and Design.