Czy jest remedium dla tych, którzy nie mogą przestać palić?

Jak rzucić palenie
Jak rzucić palenie? Fot. Shutterstock
Dostęp do rzetelnych informacji to podstawa, by ocenić potencjalne skutki dla zdrowia. Badania i opinie fachowców stanowią przyczynek do dyskusji na temat narzędzi do walki z epidemią palenia tytoniu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2022 (85)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zdaniem wielu ekspertów tzw. polityka redukcji szkód jest niezbędna do powstrzymania uzależnienia. W trakcie dziewiątej edycji Global Forum on Nicotine (Światowego Forum Nikotynowego), które odbyło się w Warszawie, dziennikarze przepytali obecnych na wydarzeniu ekspertów na temat podejścia do polityki redukcji szkód. I tak np. według Michelle Manton z think tanku Competitive Enterprise Institute zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych (czyli zastosowanie tzw. polityki end-game) nie jest właściwą drogą do zmiany zachowań konsumentów – zamiast tego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i rządy powinny aktywnie zachęcać koncerny tytoniowe do sprzedaży mniej szkodliwych produktów oraz do inwestycji w innowacje i dodatkowe badania. 

Bez dymu = mniejsze ryzyko groźnych chorób

Według licznych międzynarodowych badań nikotynowe alternatywy, takie jak papierosy elektroniczne, podgrzewacze tytoniu i saszetki doustne, są nawet o ok. 95–99 proc. mniej szkodliwe od zwykłych papierosów. Przyczyna jest prosta: nie wydzielają dymu powodującego najwięcej chorób odtytoniowych. 

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane na przełomie sierpnia i września w czasopiśmie naukowym „Internal and Emergency Medicine”, uczestniczyli palacze z Wielkiej Brytanii w wieku od 23 do 55 lat. Osoby, które nie zamierzały rzucić palenia, zostały losowo przydzielone do dwóch grup: w jednej używano tradycyjnych papierosów, w drugiej wyłącznie podgrzewaczy. Z kolei osobom zdecydowanym rzucić palenie zaoferowano nikotynową terapię zastępczą i dostęp do doradcy ds. rzucenia palenia. 

Badanie to zostało zaprojektowane w taki sposób, by zbadać potencjał podgrzewacza tytoniu w zakresie redukcji ryzyka chorób w warunkach rzeczywistych, a nie klinicznych, dlatego wszyscy uczestnicy odbywali jedynie comiesięczne badania w klinice. Podczas badań pobierano im próbki i wykonywano pomiary, między innymi biomarkera CEVal, który miał wskazywać, czy osoby deklarujące rzucenie palenia lub przerzucenie się na podgrzewanie tytoniu – w tym konkretnym przypadku przy użyciu glo new heating technology – nie paliły tradycyjnych papierosów. 

Badano także wskaźniki związane z poziomem cholesterolu, stresem oksydacyjnym czy liczbą białych krwinek. Okazało się, że palacze korzystający z glo new heating technology uzyskali znacznie lepsze wyniki niż ci, którzy nie odstawili tradycyjnych papierosów. Naukowcy stwierdzili „znaczne i trwałe zmniejszenie biomarkera, który może powodować uszkodzenia DNA związane z rakiem płuc” oraz „znaczne i trwałe zmniejszenie liczby białych krwinek, markera stanu zapalnego związanego z wczesnym rozwojem chorób układu krążenia i innych chorób związanych z paleniem”.

Uzyskane badania wpisują się w tezy stawiane podczas niedawnego Światowego Forum Nikotynowego w Warszawie. Eksperci mówili m.in. o tym, jak w niektórych krajach określone produkty zawierające nikotynę, ale niewydzielające dymu powstającego w wyniku spalania tytoniu, mogą wspierać krajowe programy walki z paleniem, co prowadzi do zmniejszenia liczby osób palących. Do państw już stosujących taką strategię należą m.in. Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania.

My Company Polska wydanie 10/2022 (85)

Więcej możesz przeczytać w 10/2022 (85) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ