2,5 mln zł na nanoroboty dla medycyny. Smartlink inwestuje w startup Nanovery

Dzięki wsparciu funduszu, brytyjska spółka może przyspieszyć komercjalizację przełomowej technologii nanorobotów, która już dziś znajduje zastosowanie w projektach dla czołowych firm farmaceutycznych i otwiera nowe możliwości w diagnostyce oraz terapii chorób dotychczas uznawanych za nieuleczalne.
Runda na 1,1 mln funtów
Fundusz Smartlink Partners, zrealizował kolejną zagraniczną inwestycję, inwestując 0,5 mln funtów w brytyjską spółkę Nanovery, lidera w dziedzinie nanorobotyki i bioanalizy RNA. To ważny krok dla spółki, która działa na dynamicznie rozwijającym się rynku RNA therapeutics, którego wartość globalna ma przekroczyć 20 mld dolarów do 2030 roku, na którym badania prowadzą wszystkie globalne firmy farmaceutyczne.
Łączna wartość zakończonej właśnie rundy inwestycyjnej late seed wyniosła 1,1 mln funtów. Wśród inwestorów, oprócz Smartlink Partners, znalazły się fundusze Northstar Ventures (w tym North East Innovation Fund oraz Northstar EIS Growth Fund), które łącznie zainwestowały 645 tys. GBP. Spółka otrzymała także grant z programu Innovate UK. Wcześniejsze rundy finansowania Nanovery przyciągnęły inwestorów takich jak Prostate Cancer Research, JRH ASI oraz aniołów biznesu z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W sumie, od początku działalności, Nanovery zebrało już ponad 5,5 mln funtów na rozwój swojej przełomowej technologii.
- To niezwykle innowacyjna spółka i fantastyczna inwestycja. Nasz udział w finansowaniu Nanovery udowadnia, że polski kapitał może wspierać najbardziej przełomowe projekty na świecie. Jako Smartlink konsekwentnie szukamy spółek, które nie tylko rozwijają nowatorskie technologie, ale realnie zmieniają przyszłość całych branż. Nanovery idealnie wpisuje się w tę strategię, oferując rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować rozwój leków RNA oraz diagnostykę molekularną. Z Jurkiem Kozyrą, polskim naukowcem działającym od lat w UK, znamy się od czasu kiedy jako JRH zainwestowaliśmy w zasadzie w technologię, a dziś już wiemy, że jest to technologia, której szuka cała Big Pharma – podkreśla Bartłomiej Kurylak, Partner zarządzający Smartlink Partners, CFO JRH ASI S.A.
Nanoroboty skracają czas analizy
Nanovery opracowało platformę opartą na DNA nanorobotach (Nucleic Acid Nanorobotics, NANs), która pozwala na ultraszybkie, precyzyjne i opłacalne wykrywanie oraz pomiar cząsteczek RNA (w tym siRNA i ASO) w próbkach biologicznych. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, test Nanovery polega na dodaniu nanorobotów do próbki i odczytaniu fluorescencji, eliminując skomplikowane i kosztowne procedury oraz znacząco skracając czas analizy do jedynie kilku godzin.
Technologia ta przewyższa dotychczasowe rozwiązania pod względem czułości, powtarzalności i łatwości wdrożenia w standardowych laboratoriach. Nanovery posiada już dwa patenty oraz know-how, które pozwoliły rozwiązać kluczowe problemy bioanalityczne ograniczające rozwój nowej generacji terapii RNA.
Udane testy i rozwój
Spółka jest po udanych testach Proof of Concept (POC) dla swoich technologii badania miRNA, ASO i siRNA i obecnie realizuje projekty komercyjne z wykorzystaniem platformy nanorobotów dla dwóch globalnych firm z sektora Big Pharma, a także dla kilku mniejszych klientów z branży biotechnologicznej. Nanovery prowadzi również zaawansowane rozmowy i pilotaże z kolejnymi globalnymi partnerami, co potwierdza rosnące zainteresowanie rynkowe technologią.
- Pozyskane środki pozwolą nam przyspieszyć rozwój i wdrożenia naszej platformy, zwiększyć zespół R&D oraz wejść na nowe rynki. Dzięki wsparciu inwestorów, w tym Smartlink, możemy szybciej realizować projekty z globalnymi firmami farmaceutycznymi oraz rozwijać kolejne zastosowania naszych nanorobotów – zarówno w bioanalizie leków RNA, jak i w diagnostyce molekularnej czy rolnictwie biologicznym – komentuje Jurek Kozyra, CEO Nanovery.
Inne przeznaczenie nanorobotów
Nanoroboty mierzące od 1 do 100 nanometrów, nawet 100 razy mniejsze od czerwonych krwinek, mogą wkrótce zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie chorób, umożliwiając precyzyjne dostarczanie leków i wykrywanie biomarkerów bezpośrednio w próbkach krwi. Nanovery już dziś wdraża tę wizję w praktyce, oferując platformę, która znajduje zastosowanie nie tylko w farmacji, ale także w diagnostyce, rolnictwie czy bezpieczeństwie żywności.
Ticket od Smartlink aż do 8 mln zł
Smartlink Partners to polski fundusz venture capital, współtworzony przez czołowych polskich przedsiębiorców, JRH ASI S.A. oraz Corporate Connections. Specjalizuje się w inwestycjach w innowacyjne spółki z branż takich jak biotechnologia, medtech, AI, deeptech czy cyfrowy biznes. Fundusz inwestuje w rundach seed i A, z typowym ticketem inwestycyjnym od 2 do 8 mln zł, często uczestnicząc w międzynarodowych rundach finansowania oraz wspierając ekspansję spółek portfelowych na rynki zagraniczne. Do tej poty fundusz zamknął już 12 inwestycji.
Smartlink Partners inwestuje 1 mln euro w startup Choice. Fundusz zapowiada dwie nowe inwestycje
Smartlink Partners, polski fundusz VC, zainwestował 1 mln euro w spółkę Choice w formie pożyczki konwertowalnej na udziały. Choice oferuje kompleksową platformę SaaS dla branży restauracyjnej. Platforma umożliwia cyfryzację obsługi klienta zarówno w restauracjach, jak i online.