Składasz deklarację PIT-37 lub 38 przez internet? Możesz stracić duże ulgi
![pit](/images/18033/86197bd0e94752931e403781c327b2b2.webp)
– Twój e-pit, choć jest niewątpliwym ułatwieniem, posiada tylko te dane, które trafiły do organów podatkowych. Niekoniecznie jest poinformowany o wszystkich ulgach i preferencjach, które mogą być zastosowane w naszym rozliczeniu podatkowym. Warto więc wziąć rozliczenie we własne ręce, zweryfikować je i skorzystać z możliwości obniżenia podatku – zwraca uwagę Monika Piątkowska, doradca podatkowy e-pity.
Na co zwrócić uwagę w rozliczeniu PIT?
Nawet jeśli korzystamy z danych wprowadzonych do aplikacji Twój e-pit, powinniśmy zweryfikować, czy wszystkie informacje są zgodne z rzeczywistością. Sprawdźmy nie tylko dane formalne tj. imię, nazwisko, adres, ale również wprowadzone kwoty przychodów, kosztów uzyskania przychodów czy wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
– Jeżeli korzystamy z ulg, np. ulgi dla pracującego seniora, dla młodych, na powrót czy z ulgi dla rodzin 4+, powinniśmy sprawdzić kwoty, które zostały objęte ulgami, nawet jeśli są już uwzględnione w zaliczkach pobranych przez pracodawcę. Istnieje bowiem ryzyko, że kwoty te zostały naliczone lub wprowadzone błędnie. Warto również zapoznać się z ulgami podatkowymi, jakie przewiduje ustawodawca. Wsparcie organizacji pożytku publicznego, honorowe oddanie krwi czy ocieplenie domu w ostatnim roku – są to okoliczności, które – odpowiednio udokumentowane – pozwolą na obniżenie podstawy opodatkowania – podpowiada Monika Piątkowska.
Listę aktualnych ulg i odliczeń można sprawdzić na stronie e-pity.pl.
Zadecyduj, komu przekażesz 1,5 proc.
Przy automatycznie wypełnionym formularzu możemy stracić szansę na przekazanie 1,5 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) – te dane trzeba wpisać samodzielnie. Szkoda, żeby taka możliwość pomocy nie została wykorzystana.
– Rozwiązania najprostsze nie zawsze są tymi najlepszymi. Przejrzenie rozliczenia podatkowego zajmie kilka minut, a dzięki temu będziemy pewni, że po pierwsze, nasze zeznanie podatkowe zostało sporządzone prawidłowo, po drugie, nasze finansowe wsparcie zasili konto wybranej przez nas osoby czy instytucji, po trzecie, że zadbaliśmy o obniżenie kwoty podatku do zapłaty lub otrzymanie zwrotu podatku – mówi Monika Piątkowska.
Dzisiaj nawet samodzielne przygotowanie zeznania podatkowego nie zajmuje wiele czasu. Bezpłatne programy, takie jak e-pity.pl, intuicyjnie prowadzą przez formularz i wyczerpująco podpowiadają, jak go uzupełnić.
– Na złożenie PIT-a mamy jeszcze sporo czasu, bo termin upływa 30 kwietnia. Warto zainteresować się jeszcze tą kwestią i sprawdzić, czy nasze rozliczenie wygląda tak, jak powinno – podsumowuje Monika Piątkowska.