Zielona technologia

Plan be eco
Plan be eco
Czym zajmują się startupy współpracujące z PKO Bankiem Polskim w obszarze ESG? Zapraszamy na przegląd najciekawszych rodzimych ekoinnowacji!
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Plan Be Eco

O Plan Be Eco od jakiegoś czasu jest coraz głośniej, a spółka została doceniona również podczas Warsaw Startup Festival organizowanego przez „My Company Polska”. Do zespołu Agi Maciejowskiej i Joanny Maraszek trafił tytuł Rookie of the Year 2023, dzięki czemu Plan Be Eco został zakwalifikowany do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Czym jest Plan Be Eco? To narzędzie do raportowania śladu węglowego, które pomaga przedsiębiorstwom realizować cele zrównoważonego rozwoju i przestrzegać przepisów związanych z emisją dwutlenku węgla. Platforma zapewnia ponadto wgląd w wyniki środowiskowe organizacji, umożliwiając menedżerom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii redukcji śladu węglowego.

– Jesteśmy polskim startupem pozytywnego wpływu z silnym poczuciem misji, że nasza praca poprawi jakość życia wielu ludzi. Naszym marzeniem jest zrównoważony świat, w którym biznes i ekologia idą w parze, a jedno nie wyklucza drugiego – deklarują pomysłodawczynie projektu.

VivaDrive

Startup wspiera organizacje we wprowadzaniu i zarządzaniu pojazdami elektrycznymi, oferując przy tym zaawansowane rozwiązania analityczne. Technologia opracowana przez VivaDrive pomaga menedżerom flot śledzić, analizować, optymalizować i zarządzać flotami oraz kierowcami. Startup dostarcza fachową ekspertyzę, jednocześnie m.in. opracowując oparty na danych plan infrastruktury ładowania czy rekomendując, które samochody z floty powinny zostać wymienione.

Envirly

Czyli kolejna platforma do zarządzania śladem węglowym organizacji i raportowania danych niefinansowych. Envirly jest odpowiedzią na nadchodzące regulacje, takie jak Dyrektywa CSRD, CSDD, CBAM, SFRD czy Taksonomia, ponieważ system umożliwia agregację danych niefinansowych i automatyzację raportowania, wspierając przedsiębiorców w dekarbonizacji i zielonej transformacji.

– Naszym celem jest wspieranie organizacji w zielonej transformacji przynoszącej korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne – mówi Mateusz Masiak, CEO Envirly.

Terbit

Aplikacja TERbit od startupu TerGo pozwala określić oszczędności środowiskowe – mierzone śladem węglowym – płynące z wykorzystywania mniej emisyjnych środków transportu w porównaniu do przejazdu samochodem na tym samym dystansie. – Łączymy biznes, organizacje i użytkowników indywidualnych we wspólnym celu: ocalić świat, redukując emisje dwutlenku węgla – wskazują założyciele startupu.

Pomysł zrodził się krótko przed wybuchem pandemii. Thuy i Ewelina – założycielki TerGo – zauważyły, że działania w ograniczeniu zmian klimatu są zbyt rozproszone, aby przynieść pożądany efekt. Ich działania są odpowiedzią na rosnące potrzeby.

Redigo Carbon

Kolejny startup pomagający przedsiębiorstwom w zarządzaniu śladem węglowym. – Redigo jest platformą zrównoważonego rozwoju pomagającą firmom skupić się na raportowaniu ich śladu węglowego oraz zmniejszaniu go, ponadto automatyzuje proces poboru danych potrzebnych do obliczenia śladu węglowego organizacji. Dzięki uczeniu maszynowemu pobieramy dane, a następnie wizualizujemy je w naszym systemie – tłumaczy Magdalena Stelmach, co-founderka i CEO Redigo Carbon.

Responsiblee

Startup wspiera dekarbonizację firm, pozwalając na lepsze zarządzanie emisjami i dając głębszy wgląd w dane na temat wpływu organizacji na środowisko. – Zrozumienie i zarządzanie śladem węglowym związanym ze źródłami zewnętrznymi ma kluczowe znaczenie dla kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju – mówią przedstawiciele Responsiblee.

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ