5 startupów, o których będzie głośno w 2024 roku. Prognozy Kuby Dobroszka

Joanna Maraszek i Aga Maciejowska
Joanna Maraszek i Aga Maciejowska / Fot. materiały prasowe
Najbliższe miesiące w świecie startupów zapowiadają się niezwykle ciekawie! Ponadto w 2024 roku czeka nas kilka wydarzeń, które - jak sądzę - sprawią, iż kilka projektów zacznie się rozwijać jeszcze dynamiczniej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nadszedł nowy rok, czas więc na startupowe prognozy! Poprzednim razem poszło całkiem nieźle - w ostatnich miesiącach Digital First AI rozpychał się na międzynarodowych rynkach, nawiązał również współpracę z Semrushem, HiPets kontynuowało dynamiczny rozwój, a Giganci Programowania zamknęli pierwszą rundę finansowania, by przyspieszyć ekspansję zagraniczną. To był ciekawy czas nie tylko dla polskich startupów.

Na kogo warto zwrócić uwagę tym razem?

Plan Be Eco

Na na początek Rookie of the Year 2023, czyli Plan Be Eco - spółka, która dzięki zwycięstwu w naszym konkursie dla młodych startupów, dostała się do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Choć "My Company Polska" nie miało wpływu na wybór laureata - wskazywaliśmy wyłącznie finałową dziesiątkę - jesteśmy bardzo zadowoleni, że akurat ten projekt zdobył uznanie jury. Charyzmatyczne Aga Maciejowska i Joanna Maraszek zbudowały firmę, która szybko zdobyła pierwszych płacących klientów, co - jak wiemy - w świecie startupów wbrew pozorom nie jest regułą. - Jesteśmy polskim startupem pozytywnego wpływu z silnym poczuciem misji, że nasza praca poprawi jakość życia wielu ludzi. Naszym marzeniem jest zrównoważony świat, w którym biznes i ekologia idą w parze, a jedno nie wyklucza drugiego - deklarują pomysłodawczynie projektu.

Plan Be Eco to narzędzie do raportowania śladu węglowego, które pomaga przedsiębiorstwom realizować cele zrównoważonego rozwoju i przestrzegać przepisów związanych z emisją dwutlenku węgla. Platforma zapewnia ponadto wgląd w wyniki środowiskowe organizacji, umożliwiając menedżerom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii redukcji śladu węglowego.

2024 rok upłynie pod znakiem ESG. To szansa dla młodej polskiej spółki na jeszcze dynamiczniejsze wzrosty.

Foodsi

Umówmy się - pomysł na ten startup nie należy do najoryginalniejszych, gdyż podobnych inicjatyw jest na świecie mnóstwo. Znam jednak etykę pracy Mateusza Kowalczyka, współzałożyciela Foodsi. Jego upór, ambicja oraz upartość w dążeniu do celu są wyjątkowe, nawet w świecie startupowym, gdzie każdy CEO powinien wykazywać się podobnymi cechami. Z takim liderem można przenosić góry.

Foodsi to startup, który pomaga w walce z marnowaniem żywności w duchu zero waste. Spółka stworzyła platformę, która pozwala lokalom gastronomicznym oraz sklepom sprzedawać nadwyżki jedzenia. To już teraz najszybciej rozwijający się polski foodtech, a mówimy przecież o bardzo wymagającej branży. W kwietniu 2023 roku Mateusz udzielił nam wywiadu, w którym podzielił się kilka interesującymi liczbami. - Od momentu ostatniej rundy seed – kiedy zebraliśmy 6 mln zł – urośliśmy ok. piętnastokrotnie, w zależności od wskaźnika, na który spoglądamy - mówił wówczas współzałożyciel spółki. 

Skądinąd wiem, iż w najbliższych miesiącach czekają nas kolejne ciekawe informacje dotyczące firmy. Warto śledzić!

Respo.Vision

Respo.Vision już teraz jest najbardziej rozpoznawalnym rodzimym sporttechem. To jedyny na świecie startup, który w trakcie meczu piłki nożnej tworzy trójwymiarowe mapy sylwetek zawodników, a potem wykorzystuje je do analizy danych. Klient, w zależności od bieżących potrzeb, otrzymuje suchy zbiór danych albo gotowe wnioski i statystyki. By informacje były miarodajne, nie trzeba instalować na stadionie zaawansowanego zestawu do nagrywania, wystarczy kamera jakości HD bądź lepszej.

Nie można powiedzieć, że spółka w ostatnich miesiącach zaliczyła pivot, ale na pewno mocno rozszerzyła działalność - to już nie tylko analityka przydatna organizacjom sportowym, ale także funkcjonalności urozmaicające odbiór sportu przez widzów. W czasach kiedy wszelkie wydarzenia sportowe muszą rywalizować o odbiorców z platformami streamingowymi, a tęgie głowy zastanawiają się jak zmienić piłkę nożną, by nastoletni widzowie wytrzymywali przed telewizorem 90 minut meczu, tego typu inicjatywy są szczególnie potrzebne. 

Respo.Vision szykuje właśnie bardzo ciekawy projekt - nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów, ale ma on związek z historycznymi, legendarnymi golami. W połowie roku czeka nas piłkarskie EURO, co jest dodatkową szansą na pokazanie się dla takich inicjatyw jak Respo.Vision. Również "My Company Polska" planuje pewne działania z tym związane, ale więcej informacji - w odpowiednim czasie...

KP Labs

Jeśli nie wydarzą się żadne nieprzewidziane komplikacje, za kilka miesięcy drugi Polak w historii poleci w kosmos - przyszła misja Sławosza Uznańskiego już teraz wzbudza zainteresowanie mediów, ale to, co najgłośniejsze, zapewne dopiero przed nami. Uznański będzie testował na orbicie rodzime technologie kosmiczne, a więc trudno wyobrazić sobie większą szansę dla całego sektora.

Polskich spółek okołokosmicznych powstaje coraz więcej - trudno o jednoznaczna definicję "firmy kosmicznej", ale przyjmijmy, że za taką możemy uznać każdą firmę, która tworzy ciekawe projekty z zakresu kosmicznych technologii. Moją ciekawość wzbudza wiele z nich, ale w tym tekście chciałbym wyróżnić gliwickie KP Labs, już teraz mogące się pochwalić współpracą chociażby ze SpaceX. Projekt spółki znalazł się także na wstępnej liście eksperymentów, które będą testowane m.in. właśnie przez Uznańskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - KP Labs zgłosiło komputer do badania algorytmów AI na potrzeby eksploracji kosmosu.

Kosmos to przyszłość. Przyszłość może należeć do polskich spółek.

Pogaduszki

Moim zdaniem jeden z ciekawszych polskich edtechów, choć nie jest to edtech w klasycznym tego słowa rozumieniu. Pogaduszki to nie tylko atrakcyjne i łatwe do przeprowadzenia w domowych warunkach badanie logopedyczne, ale również aplikacja, która dzięki zastosowaniu AI zamienia tradycyjne ćwiczenia logopedyczne na mobilne gry sterowane głosem dziecka. Ponadto algorytm diagnozuje głoski wymagające największego wsparcia logopedycznego, a następnie dobiera do nich właściwe ćwiczenia.

Moja mama pracuje w szkole - z pierwszej ręki wiem, jak ogromnym i powszechnym problemem stały się u dzieci wady wymowy. W publicznych placówkach brakuje specjalistów, a prywatne wizyty są coraz droższe. Eksperci przewidują, iż wady wymowy będą kolejną chorobą cywilizacyjną i - szczerze mówiąc - jest to w pełni uzasadnione straszenie. Z danych udostępnionych przez Pogaduszki już teraz 75 proc. dzieciaków w naszym kraju zmaga się z jaką wadą wymowy.

Startup zdiagnozował istotny problem, ma pomysł, jak go rozwiązać, a w najbliższych miesiącach będzie rozwijał się także w ramach InCredibles Sebastiana Kulczyka. Co tu może się nie udać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ