Wybory w Polsce: Inwestorzy reagują na zmianę władzy. Umocnienie złotego

złoty euro
Fot. shutterstock.
Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce wstrząsnęły rynkiem walutowym. Inwestorzy przewidują korzystne zmiany dla złotego w kontekście ewentualnego przejęcia władzy przez nową formację. Złotówka umacnia się m.in. wobec przewidywanej wypłaty środków z KPO dla Polski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Powyborcze sondaże exit poll wywarły znaczący wpływ na zachowanie rynku walutowego. Choć finalne wyniki mogą różnić się od wstępnych estymacji, optymistyczna reakcja na wczesne prognozy wskazuje na pozytywne oczekiwania inwestorów wobec zmian politycznych w Polsce. Wysoka frekwencja i potencjalna zmiana władzy przekładają się na spekulacje dotyczące przyszłości złotego - co potwierdzają wyniki giełdowych notowań.

Wybory 2023. Zmiana rządu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Co to oznacza dla biznesu?

Wybory w Polsce: Inwestorzy reagują na zmianę władzy. Umocnienie złotego

Silna reakcja kursu euro na niedzielne wybory wskazuje na dwa główne scenariusze, które mogą wpłynąć na wycenę złotego. W przypadku zmiany władzy, Rada Polityki Pieniężnej może przyjąć bardziej zachowawczą postawę wobec polityki stóp procentowych. Obecne tendencje obniżkowe mogą zostać wstrzymane, co prawdopodobnie pozytywnie wpłynie na wycenę złotego.

Jak wspomina Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl wynik wyborów "może schłodzić zapał prezesa NBP Adama Glapińskiego do dalszych obniżek stóp procentowych. Nie jest żadną tajemnicą, że większość w Radzie Polityki Pieniężnej przychylnym okiem patrzy na rządy obecnej ekipy i może być bardziej „jastrzębia” po zmianach na Wiejskiej" - wyjaśnia ekspert.

Drugą perspektywą poprawiającą nastroje inwestorów jest napływ środków z KPO: Rynek przewiduje, że rząd bardziej probrukselski będzie w stanie spełnić kamienie milowe potrzebne do wypłaty funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza potencjalny napływ miliardów euro do polskiej gospodarki, co wzmocniłoby złotego w stosunku do innych walut.

Kursy walut po ogłoszeniu wyników sondaży exit-poll

Wpływ wyborów parlamentarnych w Polsce nie ograniczył się tylko do kursu euro. Kurs dolara spadł o ponad 6 groszy, osiągając najniższy poziom od początku września. Frank szwajcarski i funt brytyjski również osiągnęły najniższe notowania od kilku miesięcy.

Wybory w Polsce zawsze mają duży wpływ na rynek walutowy, ale reakcja inwestorów na ostatnie wydarzenia wskazuje na silne oczekiwania związane z potencjalną zmianą władzy. W najbliższych miesiącach rynek będzie uważnie obserwować, czy nowa administracja będzie w stanie spełnić te oczekiwania.

Utrzymać się na szczycie. Jak giganci technologiczni walczą o przetrwanie

X