Wielozadaniowość w trakcie spotkania online. Co myślą o tym szefowie?

Praca zdalna a kultura pracy / Fot. charlesdeluvio
Praca zdalna a kultura pracy / Fot. charlesdeluvio, Unsplash.com
Kiedy włączymy kamerę podczas spotkania online, powinniśmy stale koncentrować się na rozmówcach, czy też możemy w tym czasie odpisywać na e-maile i wykonywać inne zadania?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma programistyczna Vyopta przeprowadziła ankietę wśród 200 dyrektorów amerykańskich firm. Aż 92% z nich stwierdziło, że pracownicy, którzy wyłączają kamery i milczą w trakcie spotkań online, prawdopodobnie nie myślą o długiej przyszłości w danej firmie. Z drugiej strony, wiele osób włącza kamery, ale nie skupia się na spotkaniu. Chodzi tutaj o sytuację: "jestem na callu, ale tak naprawdę zajmuję się czymś innym". 

Sprawdź: Venom 2

Ankietowani przyznali, że ci, którzy nie korzystają z kamerek, są zwykle mniej zaangażowani w rozwój firmy. Ale nie chodzi też o to, aby pokazać się współpracownikom, jednak zajmować się w tym czasie innymi rzeczami. 

Lepiej z kamerą, czy lepiej bez kamery

W pracy zdalnej bywa różnie. Wyłącznie kamery i mikrofonu w trakcie spotkania online nie oznacza od razu, że dany pracownik nie koncentruje się na tym, co mówią inni. Niektórzy ludzie po prostu odczuwają zmęczenie Zoomem czy Teamsami, a także nie lubią się oglądać na ekranie - ten stan szczególnie dotyczy kobiet. Inni mogą nie włączać kamery, bo nie chcą pokazywać bałaganu w tle, czy pozwalać, aby współpracownicy usłyszeli ich dzieci, kłócące się w sąsiednim pokoju. 

Zobacz: Flipper

Jeśli zaś chodzi o wykonywanie innych zadań w trakcie calla wideo, wielu pracowników może mieć ku temu uzasadniony powód: przede wszystkim zbyt wiele spotkań. Jak czytamy w badaniu, prawie połowa (48%) dyrektorów twierdzi, że pracownicy nie rozmawiają i nie są aktywni na wielu spotkaniach online, ponieważ odbyli ich już za dużo danego dnia, a także mają zaległości takie jak czekające na odpowiedź e-maile czy uzupełnienie systemu do zarządzania projektami. 

Firma ReclaimAI podaje, że przeciętny menedżer spędza obecnie 21,5 godz. tygodniowo na spotkaniach online, podczas gdy w lutym 2020 r. było to 15,1 godz. Jeśli więc ktokolwiek zastanawia się, czy dana osoba nie powinna przypadkiem poświęcać więcej uwagi na spotkaniach, powinien się tak naprawdę zastanowić, czy może wynika to z faktu, że samych spotkań jest za dużo.

Inspiracje: Scarlett Johansson

Kiedy dana osoba w trakcie spotkana wykonuje inne zadania, nie powinniśmy od razu zakładać, że celowo nas ignoruje i nie przykłada się do swojej pracy. O wiele częściej jest tak, że pracownik musi w tym czasie wykonać coś pilnego i nie może zrobić tego później, bo później ma już kolejnego calla.