Warren Buffett inwestuje w HP. Akcje spółki mocno w górę

Buffett stawia na HP / Fot. Reuters.com
Buffett stawia na HP / Fot. Reuters.com
Berkshire Hathaway Warrena Buffetta ujawnia duży udział w HP. Akcje spółki technologicznej szybko wzrosły, choć obecnie mamy już widoczny spadek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Warren Buffett postawił na HP, skupując dużo akcji technologicznego giganta HP Inc. Stał się przez to największym udziałowcem w spółce słynącej z komputerów i drukarek - Buffet kupił prawie 121 mln akcji. Jego udział jest wart ok. 4,67 mld dol. (przy obecnej wycenie akcji za 38,63 dol.).

Sprawdź: Maserati Levante

Berkshire kupiło tak dużo akcji HP, że obecnie jest największym udziałowcem, z wynikiem ok. 11% udziałów w spółce. Do zakupu doszło w czwartek, a wynik za ostatnie 5 dni pokazuje zysk na poziomie 7,97%. Warto natomiast zauważyć, że przed podaniem informacji o nowym akcjonariuszu, HP Inc. sprzedawało swoje akcje w cenie 34,91 dol. Kilka godzin później wynik wynosił 41,10 dol., bo świat dowiedział się, że Buffett stawia na HP. 

Od tego czasu niektórzy inwestorzy zdążyli już sprzedać sporo akcji, co pokazuje jak mało cierpliwości jest obecnie na rynku. Sytuacja makroekonomiczna i inflacja ewidentnie pokazują, że inwestorzy obawiają się ryzyka i raczej nie myślą o długoterminowych inwestycjach w spółki technologiczne. Z tego powodu akcje HP na razie spadają i obecnie są sprzedawane za ponad 38 dol.

Sama firma jest jednak w dobrej kondycji. Wynik za ostatni rok pokazuje 17,13% zysku na akcjach, a ostatnie 5 lat - 111,21%. 

Zobacz: Adobe Stock

Po tym, jak we wczesnych dniach pandemii Covid-19 Buffett siedział raczej na uboczu, w ostatnich miesiącach stał się bardziej aktywny. Niedawno przejął firmę ubezpieczeniową Alleghany za 11,6 mld dol. oraz skupował akcje spółki energetycznej Occidental Petroleum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ