Ustawa o zawodzie farmaceuty. Jak zmiany wpłyną na pacjentów?

Grafika: Pixabay.com
Grafika: Pixabay.com
Opublikowana ustawa o zawodzie farmaceuty reguluje m.in. zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, a także zasady jego wykonywania. Przedstawiciele sektora podkreślają, że to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w polskiej farmacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ustawa o zawodzie farmaceuty, która 15 stycznia została opublikowana w Dz.U., to ważna i wyczekiwana przez branżę zmiana. Przedstawiciele sektora podkreślają, że to przełom i jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w polskiej farmacji. Wprowadzone regulacje wpłyną nie tylko na zwiększenie roli przedstawicieli tego zawodu w systemie opieki zdrowotnej i wykorzystanie umiejętności farmaceutów, ale również na aspekt propacjencki – możliwość kompleksowej opieki farmaceutycznej.

Praca farmaceuty oprócz sprzedaży leków oznacza również dbałość o indywidualną farmakoterapię - doradztwo i analizę wszystkich stosowanych przez pacjenta leków i suplementów diety, a nawet dbałość o optymalizację kosztów. Specjaliści od drugiej połowy kwietnia br. będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego, takiego jak: glukometr, nebulizator, inhalator, pulsoksymetr czy ciśnieniomierz. Ustawa przyznaje również farmaceutom prawo do wykonywania prostych badań diagnostycznych, jednak w najbliższym czasie niezbędne będzie doprecyzowanie szczegółów, tj. katalogu badań jakie będą wykonywane w aptece.

- Najistotniejszą regulacją, która jest adresowana przede wszystkim do pacjentów chorujących przewlekle jest umożliwienie farmaceutom wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Nowa ustawa pozwoli również na zmianę postrzegania tego zawodu, wzmocnienie pozycji farmaceutów w systemie ochrony zdrowia oraz wzmocni współpracę na linii lekarz-farmaceuta. Obecnie, powołując się na badania dr hab. Agnieszki Skowron, 89 proc. społeczeństwa nigdy nie słyszała o opiece farmaceutycznej - tłumaczy Aneta Grzegorzewska, dyrektor pionu korporacyjnego i relacji zewnętrznych w Gadeon Richter Polska.

Większa niezależność farmaceutów za sprawą ustawy wejdzie w życie od 16 kwietnia br., natomiast zapis dot. wystawiania recept do 16 stycznia 2022 roku, dlatego na długofalowe efekty wprowadzenia regulacji przyjdzie nam jeszcze poczekać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ