Tłumaczenie języka w czasie rzeczywistym. Google przedstawia prototyp smart okularów

Google stawia na smart okulary / Fot. Google
Google stawia na smart okulary / Fot. Google
Google przedstawiło prototyp inteligentnych okularów, które mogą tłumaczyć języki w czasie rzeczywistym. Firma pracuje nad urządzeniem już od dłuższego czasu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google'a, przedstawił prototyp okularów, nad którymi firma pracuje już od dłuższego czasu. Prezentacja miała miejsce na konferencji I/O, gdzie Pichai opowiadał o rozszerzonej rzeczywistości. Zdradził, że smart okulary w czasie rzeczywistym mogą tłumaczyć języki, a następnie wyświetlają efekty tłumaczeń w zasięgu wzroku użytkownika. 

Sprawdź: Czy ceny mieszkań spadną?

Moglibyśmy więc - przynajmniej w założeniu - dogadywać się z ludźmi z innych krajów, bez wcześniejszej nauki języka. Wizja rodem z filmów sci-fi ma szansę się ziścić. 

Póki co smart okulary Google'a są tylko prototypem, ale już teraz firma sugeruje, że zastosowanie urządzenia może być bardzo szerokie. I jest to z pewnością sprzęt, który wzbudza ekscytację - a takich ostatnio bardzo brakuje w świecie technologii. 

"Tak więc osoba z okularami rzeczywistości rozszerzonej może być w stanie zrozumieć, co mówi druga osoba, po prostu czytając podpisy wyświetlane przez soczewki, gdy druga osoba mówi" - mówił przedstawiciel Google'a.

Na razie firma nie zdradza informacji o tym, czy i kiedy okulary trafią na rynek. Widać jednak, że Google jest bardzo zaangażowane w ten projekt i łączy swoją przyszłość z rzeczywistością rozszerzoną. 

Google Glass po raz któryś

Firma po raz pierwszy zainteresowała się smart okularami ok. 10 lat temu. To wtedy proponowała Google Glass - specjalne okulary AR, które jednak nie spotkały się z zainteresowaniem. Były oferowane w ograniczonej ilości, wysokiej cenie, wyglądały dość kiepsko, a dodatkowo użytkownicy obawiali się o swoją prywatność (przetwarzane dane). 

Zobacz: Recesja

Google jednak nie porzuciło wizji stworzenia okularów AR. W 2020 r. przejęła m.in. North, firmę produkującą inteligentne okulary, by dalej kontynuować swój projekt. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY