Tańszy gaz dla cukierni i piekarni już od dziś

piekarnia gaz
Fot. shutterstock.
Na tę zmianę czekali nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci. 7 kwietnia to pierwszy dzień działania obniżek na gaz dla piekarni i cukierni. Właściciele wybranych firm zapłacą 200, 17 zł za megawatogodzinę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowe przepisy dotyczące ceny maksymalnej gazu dla piekarni i cukierni obowiązują od dziś. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność będą mogli skorzystać z limitu cen gazu ustalonego na 200,17 zł za MWh netto. Dzięki temu będą w stanie zmniejszyć koszty produkcji i uniknąć ogromnych podwyżek cen swoich wyrobów. Choć te w ostatnich latach wyraźnie skoczyły, pomoc ustawodawcy może zatrzymać spiralę drożyzny.

Przypomnimy, że ceny gazu dla przedsiębiorców wzrosły nawet dziesięciokrotnie w porównaniu do sytuacji przed 24 lutego 2022 r. czyli dniem agresji Rosji na Ukrainę.

Niższe opłaty za gaz: kto może skorzystać

Żeby skorzystać z atrakcyjnej stawki za zużycie gazu właściciele firm będący producentami pieczywa, ciastek i innych wyrobów cukierniczych będą musieli złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W formularzu należy udokumentować zużycie gazu wstecznie od 1 kwietnia. Jednak mają do spełnienia szereg warunków, którymi rząd obwarował system pomocy, by zabezpieczyć finanse państwa przed nadużyciami.

Przedsiębiorcy dostali zadanie: Wygłoś kontrowersyjną opinię o polskich startupach...

Limit cen gazu dla piekarzy i cukierników: jak zdobyć uprawnienia do zniżki?

Wśród wymogów do spełnienia jest przede wszystkim kończeczność używania pieców gazowych do produkcji wyrobów. Ponadto piekarze i cukiernicy by skorzystać z pomocy muszą uregulować wszystkie zaległości z podatkami, składkami na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszem Pracy, Funduszem Emerytur Pomostowych lub Funduszem Solidarnościowym.

Regulacja wywalczona przez przedsiębiorców

Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty branży piekarsko-cukierniczej, która czuła się pominięta w rządowych tarczach skierowanych do indywidualnych odbiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Przepisy te wprowadzone są jako forma pomocy dla branży, która bardzo mocno ucierpiała w wyniku kryzysu energetycznego i ogromnych podwyżek cen gazu. Właściciele firm wielokrotnie apelowali do rządu o interwencję, ostrzegając przed ogromnymi podwyżkami cen wyrobów piekarskich.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, branża piekarsko-cukiernicza jest jedną z najważniejszych w Polsce, zatrudniającą setki tysięcy pracowników i przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Sami przedsiębiorcy zaznaczają, że wprowadzenie limitu ceny gazu dla piekarni i cukierni będzie miało pozytywny wpływ na branżę i pozwoli na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorców prowadzących tego typu działalność.

Czytaj dalej: Jak prosić o podwyżkę. Wyniki najnowszych badań Pew Research

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ