Swappie pozyskuje 124 mln dol. Startup chce zmienić sposób korzystania ze smartfonów

Swappie
Swappie, fot. materiały prasowe
Wiodący europejski dostawca odnowionych iPhone'ów zamyka największą jak dotąd rundę finansowania, prowadzoną przez fundusz Verdane. Swappie chce poszerzyć skalę działania i prawie dwukrotnie zwiększyć liczbę pracowników, tak by uczynić z gospodarki cyrkularnej smartfonów masowe zjawisko. W Polsce Swappie jest obecne od 2021 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Swappie - wiodąca platforma kupna i sprzedaży odnowionych smartfonów iPhone - ogłosiła rundę finansowania serii C o wartości 124 mln dol. (108 mln euro). Runda została przeprowadzona przez fundusz Verdane - specjalizujący się we wspieraniu przyjaznych środowisku technologicznych przedsiębiorstw - wraz z dotychczasowymi inwestorami Lifeline Ventures, Inventure, Reaktor Ventures i TESI.

Główną misją firmy jest sprawienie, że zakup ekologicznych smartfonów staje się łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zmienia rynek, tworząc pełen cykl obiegu odnowionej elektroniki - umożliwia zarówno zakup, jak i sprzedaż urządzeń.

Najnowsza runda przynosi firmie całkowite finansowanie na ponad 149 mln euro - po rundzie Serii B w wysokości 35,8 mln euro w czerwcu 2020 r. Pozwoli Swappie zaspokajać rosnący popyt klientów na odnowione towary. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o ponad 220 proc. w 2020 r., a globalny rynek odnowionych smartfonów ma według prognoz rosnąć w tempie o 10,2 proc. rocznie do 2027 r.

– Potencjał sektora odnowionych smartfonów jest ogromny. Europejski segment rynku smartfonów ogółem jest wart 100 miliardów euro, przy czym obecnie używane lub odnowione telefony stanowią nieco ponad 10 proc. jego wartości. Jednak zaledwie 25 proc. używanych telefonów trafia do ponownej sprzedaży. Istnieje zatem ogromna przestrzeń dla wzrostu rynku odnowionych telefonów. W Swappie postrzegamy ten potencjał jako doskonałą okazję rozwoju i ekspansji na europejskich rynkach – mówi Emma Lehikoinen, COO Swappie.

Polska to dla Swappie strategiczny rynek. Stanowi nie tylko czwarty największy kraj, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, w którym działa firma (po Niemczech, Włoszech i Hiszpanii). Wg Urzędu Komunikacji Elektronicznej 9 na 10 Polaków ma telefon komórkowy, z czego ok. 70 proc. stanowią smartfony. W 2020 roku w Polsce sprzedano 8,5 mln smartfonów. Łączna kwota sprzedaży wyniosła ok. 9 mld zł, z czego iPhone’y odpowiadają za kwotę 2,36 mld zł - stanowią więc pierwsze miejsce jeśli chodzi o wartość, choć dopiero czwarte jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy (Raport IDC Mobile Phone Tracker).

Inspiracje: Mazda CX 30

Milion sprzedanych smartfonów w 15 krajach

- Dzięki tej inwestycji wzmacniamy naszą pozycję europejskiego lidera w sektorze odnowionych iPhone'ów. Naszym głównym priorytetem jest przyspieszenie wzrostu na 15 rynkach, gdzie już jesteśmy obecni, z myślą o dalszej ekspansji w kolejnych latach i zaspokojeniu rosnącego popytu - komentuje Sami Marttinen, współzałożyciel i CEO Swappie. I dodaje: - Wierzymy, że Swappie może zwiększyć świadomość konsumentów i zaufanie w tym sektorze, standaryzując jakość, wspierając rolę zrównoważonego rozwoju i sprawiając, że kupowanie odnowionego smartfona jest równie powszechne, jak kupowanie używanego samochodu.

Jak dotąd firma sprzedała ponad milion odnowionych smartfonów. Wartość sprzedaży na platformie wyniosła 97 mln euro w 2020 r. w porównaniu do 31 mln euro rok wcześniej.

Dwukrotny wzrost zatrudnienia w rok

Fińska firma, która kupuje, odnawia i sprzedaje smartfony marki iPhone - zapewniając wysoką jakość poprzez kontrolę całego łańcucha inspekcji, napraw i dostawy - wykorzysta ten zastrzyk finansowania do wzmocnienia swojej pozycji w Europie, dalszą ekspansję i przyspieszenie wzrostu całego sektora używanej elektroniki.

W ubiegłym roku Swappie podwoiło zasięg, poszerzając obszar działania z ośmiu do 15 krajów, w tym Polskę. Na 12 rynków firma weszła już w czasie pandemii. Swappie zdobyło pozycję lidera w branży odnowionych smartfonów na większości z nich, w tym w Finlandii, Szwecji i we Włoszech. Teraz planuje znacznie zwiększyć na nich dostępność wysokiej jakości odnowionych urządzeń i budować zaufanie konsumentów do tej kategorii produktów. Będzie się to wiązało ze zwiększeniem zatrudnienia z obecnych 1,2 tys. osób do 2,2 tys. pracowników do końca 2022 roku.

Gospodarka cyrkularna dla każdego

Rośnie świadomość konsumentów co do wpływu elektroodpadów na środowisko. Ekologia i zrównoważony rozwój to jedne z głównych czynników skłaniających klientów Swappie do zakupu odnowionego telefonu zamiast nowego. Duże zainteresowanie, jakie odnotowało Swappie ze strony świadomych ekologicznie konsumentów, stawia go na czele nowej fali europejskich startupów technologicznych z prośrodowiskową misją.

- Ludzie coraz częściej szukają sposobów na zmniejszenie swego negatywnego wpływu na środowisko i zauważają, że kupowanie smartfonów to obszar, któremu praktycznie każdy z nas może się przyjrzeć. Wszyscy chcemy świetnej technologii, ale wcale nie musimy jej mieć kosztem Planety - komentuje Sami Marttinen.

Szacuje się, że globalnie smartfony wygenerują w tym roku 146 milionów ton emisji dwutlenku węgla, z czego 83 proc. związane będzie z produkcją, logistyką dostaw 1,4 mld nowych smartfonów i używaniem przez pierwszy rok od zakupu (źródło: Deloitte). Zachowywanie telefonów komórkowych w użyciu przez dodatkowy rok zredukowałoby emisję CO2 o 2 miliony ton (źródło: European Environmental Bureau). Swappie daje więc konsumentom możliwość wywarcia pozytywnego wpływu na środowisko.

Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii i skupieniu się wyłącznie na iPhone'ach, Swappie jest w stanie zaradzić poważniejszym usterkom i dokonywać napraw, których inne firmy nie są w stanie przeprowadzić, oraz przedłużać cykl życia urządzeń elektronicznych lepiej niż jakikolwiek inny gracz na rynku. Posiadając własne centra technologiczne w Finlandii i Estonii, firma może zapewnić spełnienie najwyższych standardów oraz przyjazną środowisku redukcję odpadów dzięki inteligentnemu wykorzystaniu materiałów.

Zapewnienie zaufania i jakości w całym łańcuchu

Misja wprowadzania odnowionych urządzeń do głównego nurtu realizowana jest przez Swappie dzięki zapewnianiu wysokiej jakości, przystępnej ceny i przyjaznego dla środowiska sposobu na modernizację smartfonów. W przeciwieństwie do innych graczy, którzy działają jako serwisy marketplace, korzystając z usług podwykonawców przed wystawieniem na sprzedaż swoich przedmiotów, Swappie kontroluje pełen łańcuch dostaw i zarządza całym procesem: od testowania i naprawy używanych telefonów, do sprzedaży odnowionych urządzeń z co najmniej 12-miesięczną gwarancją.

Zobacz też: Amazon w Polsce

Swappie odnawia telefony we własnych centrach technologicznych, zgodnie z najwyższymi standardami przy użyciu najnowszych technologii - często oznacza to, że odnowione telefony mogą być tak wytrzymałe, jak oryginalne urządzenia, a w niektórych przypadkach nawet mocniejsze. Obsługa klienta jest taka sama, jak przy zakupie nowego telefonu, z bieżącym wsparciem technicznym, szybkimi opcjami wysyłki i 12-miesięczną lub dłuższą gwarancją Swappie Warranty™.

- W miarę jak ludzie i firmy stopniowo zmierzają w kierunku zrównoważonego ekologicznie stylu życia, przestrzeń do odnawiania i ponownej sprzedaży smartfonów znacznie się rozrasta. Swappie wykazuje potencjał, aby stać się na rynku odnowionych produktów europejskim liderem. Jako Verdane jesteśmy podekscytowani współpracą ze Swappie, ponieważ zyskujemy szansę wykorzystania naszej fachowej wiedzy w budowaniu zrównoważonych technologicznych cyfrowych firm i wspierania wizji zasobooszczędnej przyszłości dla europejskiego konsumenta - wyjaśnia Janne Holmia, Partner w Verdane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY