Simpact Ventures zainwestował 500 tys. euro w aplikację do czytania bajek dla dzieci

Readmio
Zespół Readmio. / fot. mat. pras.
Czeski startup Readmio wszedł na polski rynek w 2023 r. Teraz pozyskał finansowanie od polskiego funduszu, które przeznaczy na ekspansję, umacniane pozycji na rynkach, na których jest obecny oraz rozwój nowych produktów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przed wejściem do Polski, aplikacja była dostępna w Słowacji, Czechach i Wielkiej Brytanii. Skorzystało z niej wówczas ponad 350 000 rodziców, którzy przeczytali swoim dzieciom prawie 3 mln bajek. Obecnie ma ponad milion pobrań, jest dostępna w 100 krajach i w ośmiu wersjach językowych. Za chwilę zawita także do Azji. 

W tym roku Readmio chce uzyskać milion euro rocznego przychodu i stać się rentowną firmą. Ma w tym pomóc między innymi współpraca ze szkołami oraz z T-Mobile I Legimi. Platforma działa w modelu subskrypcyjnym, a aplikację można pobrać w Google Play i App Store.

– Wybór Polski był dość naturalnym ruchem. Bardzo się z tego cieszę, bo polskie baśnie są różnorodne, a jednocześnie bardzo bliskie naszym sercom. Przecież wszyscy wychowaliśmy się na opowieściach o Macku Uszku czy Lolku i Bolku – komentował w 2023 r. wejście na polski rynek Jozef Šimko, CEO Readmio. Jozef jest doświadczonym founderem. Jego poprzedni startup, InloopX został w 2018 roku kupiony przez Avast.

Jak działa Readmio

Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję i technologię rozpoznawania głosu i na bieżąco identyfikuje, na jakim fragmencie opowieści jest czytający ją rodzic. Jej zadaniem jest urozmaicenie historii o odpowiednie dźwięki oraz odgłosy, dzięki czemu dodatkowo pobudza wyobraźnię dziecka. Czyli aplikacja śledząc głos rodzica, w odpowiednim momencie odtwarza właściwy dźwięk, np. pukanie do drzwi.

Poza tym aplikacja przy każdej bajce służy podsumowaniem z morałami z niej płynącymi oraz ewentualnymi tematami do dyskusji z dzieckiem.

Wszystkie treści są tworzone wewnętrznie, co pozwala na pełną kontrolę nad ich jakością oraz elastyczne dopasowanie tematyki. Dzięki temu Readmio może oferować dodatkowe formy komercjalizacji, takie jak drukowane książki czy audiobooki.

Poprzednie rundy inwestycyjne 

Readmio pozyskał łącznie 2,1 mln euro. Pierwszym inwestorem startupu był w 2020 r. fundusz ZAKA VC, który przeznaczył na inwestycję 500 tys. euro. W 2023 r. w rundzie seed Czesi pozyskali 1,1 mln euro od DEPO Ventures oraz Zero One Hundred. 

Czytanie (i słuchanie) rozwija 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University, opublikowane w „Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics”, wykazały, że dzieci, którym czytano 5 książek dziennie w wieku pięciu lat, miały kontakt z aż 1,4 milionem słów więcej niż ich rówieśnicy, którym nie czytano w ogóle. Polscy rodzice bardzo dobrze zdają sobie z tego faktu sprawę, co pokazuje badanie przeprowadzone przez Empik, według którego 70% dzieci w wieku do 5 lat codziennie miało styczność z książkami, a kolejne 20% sięgało po nie wspólnie z rodzicami kilka razy w tygodniu.

Simpact Ventures inwestuje w medtech MX Labs. Startup będzie rozwijać narzędzie AI do monitorowania parametrów życiowych

Simpact Ventures inwestuje w medtech MX Labs. Startup będzie rozwijać narzędzie AI do monitorowania parametrów życiowych

Simpact Ventures został jednym z inwestorów w MX Labs, startupu założonego przez Remigiusza Kościelnego i Przemysława Jaworskiego. Rundzie przewodził czeski fundusz Tilia Impact Ventures, a współinwestorem był także Superhero Capital. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone przede wszystkim na rozwój technologii Shen.AI. Jest to inteligentne narzędzie AI, które umożliwia monitorowanie parametrów życiowych za pomocą urządzeń mobilnych. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ