Silicon Valley Bank to potężny upadek bankowy. Drugi co do wielkości w historii USA

SVB kończy działalność / Fot. Dado Ruvic, Reuters
SVB kończy działalność / Fot. Dado Ruvic, Reuters
Skoncentrowany na technologiach Silicon Valley Bank (SVB) plasuje się jedynie za Washington Mutual pod względem łącznych aktywów w chwili upadku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zamknięcie Silicon Valley Bank (SVB) oznacza drugi co do wielkości w historii USA bankowy upadek. SVB miał 209 mld dol. aktywów w chwili upadku. 

Nawet po uwzględnieniu inflacji, pod względem aktywów przegonił tylko Washington Mutual, który miał 434 mld dol. aktywów w momencie upadku w 2008 roku.

Sprawdź: Bon turystyczny - lista sklepów

Upadek SVB przewyższył upadki Continental Illinois National Bank and Trust w 1984 roku (117,2 mld dol.) i First RepublicBank w 1988 roku (83,6 mld dol.).

Co oznacza upadek SVB dla branży? 

Inne, porównywalne upadki wywołały duże zmiany w świecie bankowym. Aktywa i operacje banku Washington Mutual, jednego z głównych amerykańskich pożyczkodawców hipotecznych, który zbankrutował w 2008 roku w trakcie kryzysu finansowego, zostały przejęte przez JPMorgan Chase. Umowa umocniła dominację JPMorgan na rynku bankowym, ale stworzyła także problemy prawne, które później skłoniły CEO JPMorgan, Jamiego Dimona, do wyrażenia żalu związanego z tym połączeniem.

Upadek Continental Illinois w 1984 roku, wówczas największy bankowy upadek w historii USA, skłonił federalne agencje do zapewnienia niezwykłego wsparcia dla wierzycieli, dając początek frazie "zbyt duże, aby upaść".

Inspiracje: Jeff Bezos

Upadek SVB wywołał obawy o kilka innych banków, wraz z debatami na temat potencjału zarażenia i ryzyk dla klientów, którzy nie zostaną szybko zrekompensowani przez FDIC (Federalna Urząd Ubezpieczeń Depozytów).

Skutki upadku SVB będą poważne m.in. dla startupów i wielu firm technologicznych z USA, które polegały na tym banku. 

Dlaczego SVB zbankrutował?

SVB został zamknięty przez kalifornijski organ nadzoru bankowego 10 marca, po tym jak zgłosił straty w wysokości 1,8 mld dol. w wyniku wyprzedaży obligacji, oraz gdy klienci zaczęli wycofywać swoje depozyty. 

Bank, który służył jako jeden z głównych regionalnych banków obsługujących firmy technologiczne północnej Kalifornii, został pod kontrolą Federalnego Urzędu Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), który obiecał ubezpieczonym klientom banku, że będą mieli dostęp do swoich zabezpieczonych funduszy do 13 marca.

SVB jest drugim bankiem, który ogłosił ostatnio swoje zamknięcie. Silvergate Bank, który skupiał się na bankowości dla krytykowanego przemysłu kryptowalut, ogłosił zamknięcie zaledwie kilka miesięcy po tym, jak FTX, jeden z jego kluczowych klientów, zbankrutował w wyniku zarzutów prokuratury federalnej o szeroko zakrojone oszustwa finansowe.