Bon turystyczny w 2023 r. Zobacz listę placówek

Zakupy za bon turystyczny? Czemu nie! / Fot. Seniv
Zakupy za bon turystyczny? Czemu nie! / Fot. Senivpetro, Freepik.com
Bon turystyczny można pobrać tylko do 31 marca 2023 r. Sprawdź czy ci przysługuje i - jeśli tak - jakie sklepy go przyjmują.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To już ostatnie tygodnie, kiedy z PUE ZUS można pobrać bon turystyczny. Ostateczny termin upłynie 31 marca 2023 r. Możemy jednak nim opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje. To, co jest ważne, to trzymanie się terminów. Płatność musi nastąpić przed 31 marca, czyli dniem, w którym upływa termin obowiązywania programu. 

Jak podaje ZUS, płatności bonem dokonano już ponad 5 mln razy.

Czym tak naprawdę jest bon turystyczny? 

To forma wsparcia finansowego dla osób chcących podróżować po Polsce. Został wprowadzony przez rząd w 2020 r. jako jeden z instrumentów polityki turystycznej.

Sprawdź: 13 emerytura

Bon turystyczny ma wartość 1000 zł. Może zostać wykorzystany na opłacenie usług turystycznych w Polsce, takich jak np. noclegi, wyżywienie czy bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Można go wykorzystać wyłącznie w placówkach, które zostały zarejestrowane w systemie Ministerstwa Rozwoju i nawiązały z nim współpracę.

Bon turystyczny przysługuje każdej osobie, która ukończyła 18 lat i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Wprowadzenie bony turystycznego spotkało się z krytyką ze strony niektórych ekspertów i przedsiębiorców turystycznych. Zarzucano, że system rejestrowania i rozliczania bonów jest zbyt skomplikowany i wymaga od przedsiębiorców dodatkowych nakładów czasu i pracy. Krytykowano również fakt, że bon turystyczny jest jednorazowym wsparciem i nie wpływa na rozwój turystyki w dłuższej perspektywie.

Zobacz: Najniższa krajowa w Niemczech

Mimo tych kontrowersji, bon turystyczny cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Według Ministerstwa Rozwoju, tylko do końca października 2021 roku zrealizowano ponad 3,7 mln bonów turystycznych o łącznej wartości ponad 3,7 mld zł.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista sklepów i placówek 

Płatności Polskim Bontem Turystycznym dokonamy tylko u pomiotów uprawnionych. Ich listę możesz sprawdzić pod tym adresem.

Jakiekolwiek wątpliwości możemy zaadresować na infolinii dedykowanej dla osób wykorzystujących bon turystyczny pod numerem telefonu: 22 11 22 111.