Rozwiązania Internetu Rzeczy od Orange ułatwiają rozwój

Technologie od Orange
Technologie od Orange, fot. Shutterstock
Internet rzeczy to pojawiający się temat o znaczeniu technicznym, społecznym i gospodarczym. Produkty, towary trwałego użytku, samochody osobowe i ciężarowe, komponenty przemysłowe i użytkowe, czujniki i inne przedmioty codziennego użytku są podłączone do internetu, co daje potężne możliwości analizy danych.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2022 (85)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Eksperci przekonują, że właściwe wykorzystanie IoT to prawdziwa rewolucja w upraszczania przyspieszaniu procesów. Jednym z największych wyzwań naszych czasów jest sprawienie, by ludzie rozumieli technologię i w pełni ją wykorzystywali. By to zrobić, nie wystarczy jeden kurs czy szkolenie. To lata ciężkiej pracy u podstaw.

Prognozy dotyczące wpływu IoT na internet i gospodarkę są już dostrzegalne i imponujące, a Orange Polska odnotowała właśnie przyłączenie 3 mln urządzeń w swojej sieci, przy czym ostatnie dwa lata pomimo doświadczanych kryzysów charakteryzowały się zdecydowanie ponadprzeciętną dynamiką wzrostu. Która, wedle wszelkich predykcji, będzie stale rosnąć, gdyż szacuje się, że pod względem wielkości do 2023 r.na rynek IoT będzie składać się kilkanaście miliardów urządzeń. Ponadto stale zwiększa się wartość sektora rozwiązań opartych na 5G, który zresztą już dwa lata temu był wyceniany na ponad 50 mld dol. Mówiąc wprost – IoT zwiastuje rewolucję, której nie wolno przespać.

To nie takie proste

Jednocześnie Internet Rzeczy niesie ze sobą poważne wyzwania mogące decydować  o osiąganiu potencjalnych korzyści. Przykuwające uwagę nagłówki o hakowaniu urządzeń podłączonych do internetu są coraz bardziej powszechne, a do tego obarczone obawą o inwigilację i prywatność, co z oczywistych względów przykuwa uwagę opinii publicznej. – Pojawiające się co jakiś czas informacje o spektakularnych atakach czy wyciekach danych na szczęście zwiększają świadomość społeczeństwa. 

Wyzwania techniczne pozostają ciągle w obszarze rozwoju i o ile technologie rozwijają się niezwykle dynamicznie, to pojawiające się nowe wyzwania polityczne i prawne komplikują właścicielom i zarządom podejmowanie decyzji o kolejnych inwestycjach. Ale czy słusznie?

Internet Rzeczy angażuje wiele branż, które przeplatają się z różnych perspektyw. Każdy projekt musi być właściwie zdefiniowany, aby móc podjąć finalną decyzję o jego wdrożeniu. Za każdym razem najważniejszym czynnikiem jest optymalizacja kosztów i zwiększanie wydajność procesów. Technologia sama w sobie nie daje nic. Człowiek, środowisko, biznes, infrastruktura – to są współcześnie najważniejsze obszary rozmawiania o Internecie Rzeczy.

Wdrażając rozwiązania IoT, pozostaje jeszcze warstwa zbierania danych, a więc obszar, który zdecydowanie stanowi ogromny potencjał dla zarządów firm. Bardzo często dane historyczne dostarczają informacji, które na bieżąco wykorzystywane są do podejmowania decyzji na poziomie operacyjnym i to w sposób automatyczny oraz alertowy. Takie informacje dają przy tym możliwości do podejmowania szybszych decyzji strategicznych mogących wpływać na kluczowe wskaźniki przedsiębiorstwa takie jak rentowność czy płynność finansowa. Miniaturyzacja, postępy w analizie danych i rozwój chmury obliczeniowej dają nieograniczone możliwości dla przedsiębiorstw. Firmy, które nie dostrzegają, nie wdrażają rozwiązań IoT i nie wykorzystują różnych modeli komunikacji w celu monitorowania jakości przedsiębiorstwa online, wcześniej czy później utracą swoją konkurencyjność zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach polityczno-gospodarczych. 

Do tego dochodzą wyzwania związane z dostępnością komponentów elektronicznych oraz rosnąca inflacja. Zwłaszcza wzrost cen energii elektrycznej wymusza w przedsiębiorstwach uruchamianie zarządzania kryzysowego, kiedy pierwotne plany rozwojowe muszą być zrewidowane i dostosowane do nowych dynamicznie zmiennych warunków 

Jeśli przyszłość, to tylko z 5G

Nowe długofalowe inwestycje muszą być precyzyjnie przemyślane. Czy warto więc inwestować w technologie schyłkowe? Na szczęście operatorów telekomunikacyjnych bardzo mocno wspierają firmy technologiczne tworzące m.in. nowe inteligentne parki maszyn produkcyjnych i robotów. Firmy te już dziś doskonale zdają sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się mierzyć za kilka lat. Rośnie świadomość dotycząca kreowania usług serwisowych opartych na nowych technologiach. Nowy trend wsparty kryzysem pandemicznym wprowadza nową jakość świadczenia usług na odległość bez konieczności odbywania lokalnych usług serwisowych, a to z kolei będzie wspierać rozwój sieci 5G z wszelkimi hybrydami zapewniającymi kompatybilność z siecią przyszłości. Bo co do tego, że kolejne miesiące będą należały do 5G, chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. 

Znaczenia nabierają projekty badawczo-rozwojowe wspierane specjalistycznymi badaniami rynku. Transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka oraz energia idą w parze z wyzwaniami energetycznymi, a także ekologicznymi. Firmy, poza czerpaniem zysków, chcą również chronić środowisko naturalne. 

Pamiętajmy przy tym, że nie da się kreować innowacji zmieniających rzeczywistość, stosując przestarzałe technologie komunikacyjne, dlatego Orange Polska – świętując osiągnięcie 3 mln kart SIM M2M i będąc liderem tego rynku w Polsce – zachęca jednocześnie do testowania w najbardziej innowacyjnych projektach komunikacji opartej na sieci 5G wraz z elementami uruchamiania sieci kampusowych po to, aby przygotować się na sprawną migrację rozwiązań w chwili udostępnienia właściwego pasma do świadczenia usług 5G. 

Należy jednocześnie podkreślić, że obecnie uzyskiwana kompatybilność urządzeń przy budowie sieci kampusowych gwarantuje możliwość wykorzystania technologii 4G jak i 5G, co otwiera docelowo możliwość na bezproblemowe przeniesienie komunikacji do sieci 5G. Tak więc wszelkie projekty badawczo-rozwojowe obejmujące swoim zakresem komunikację bezprzewodową powinny automatycznie zawierać w sobie wykorzystanie technologii przyszłości, która jest już dostępna komercyjnie.

Witaj w świecie technologii, innowacji, eksperymentów

W jaki sposób uzyskać dostęp do najnowszych technologii? Orange Polska zaprasza do swojego 5G Lab, w którym dzięki współpracy ekspertów powstają nowoczesne usługi i rozwiązania 5G dla firm. 5G Lab to efektywna współpraca z partnerami, a także możliwość nawiązania różnorodnych, wartościowych relacji biznesowych. – Wspólnie budujemy środowisko współtworzenia dla naszych strategicznych partnerstw technologicznych. Wdrażanie nowych technologii nie jest dziś wyróżnikiem – jest koniecznością. Stawiając na niewłaściwe konie w technologicznym wyścigu lub wręcz odmawiając uczestnictwa w nim, skazujemy swoją firmę na porażkę – przekonują przedstawiciele Orange Polska. 

My Company Polska wydanie 10/2022 (85)

Więcej możesz przeczytać w 10/2022 (85) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ