Mistrzowska współpraca

Asia Majewska
Asia Majewska
Master IT to program Orange Polska, który jest skierowany do przedsiębiorców sprzedających produkty informatyczne lub świadczących usługi IT. O inicjatywie rozmawiamy z Joanną Majewską, Team Leaderką programu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czym jest program Master IT?

Inicjatywa została powołana do życia trzy lata temu. Zauważyliśmy, że nasi klienci końcowi nawiązali ciekawe relacje z partnerami technologicznymi, w które my moglibyśmy się włączyć i wnieść dodatkową wartość.

To znaczy?

Na przykład prowadzisz piekarnię bądź kwiaciarnię. Partner technologiczny doradził ci, co zrobić, żeby mieć nowoczesne narzędzia do prowadzenia działalności. No i my stwierdziliśmy, że jako operator mający gigantyczne zaplecze technologiczne łatwiej nawiążemy współpracę z takim partnerem, nie burząc już powstałych relacji, tylko wspólnie tworząc jeszcze ciekawsze projekty. Program trafił na podatny grunt, ponieważ przez pandemię przedsiębiorstwa musiały stać się jeszcze bardziej konkurencyjne w warstwie technologicznej.

Jak po tych trzech latach oceniasz poziom cyfryzacji rodzimych firm?

Wielu polskich przedsiębiorców sceptycznie podchodzi do nowych technologii – takich jak Big Data czy uczenie maszynowe – ale nie chcą zostawać w tyle. Dlatego właśnie przekonujemy zarządzających firmami, że powinni się skupić na prowadzeniu biznesu, a warstwą technologiczną zajmie się doświadczony partner. To idealna synergia dla obu stron.

Gdzie dostrzegasz największe luki, jeśli chodzi o wiedzę polskich przedsiębiorców? Bardziej skomplikowane tematy, jak wspomniane Big Data czy uczenie maszynowe, to jedno. A co np. z aspektami związanymi z cyberbezpieczeństwem?

Znaczenie cyberbezpieczeństwa rośnie, jednak nie dlatego, że dużo o nim mówimy, lecz przez zwiększoną liczbę ataków hakerskich będących realnymi, namacalnymi przykładami szkodliwych działań. Cyberprzestępcy pustoszą każdą branżę, nie wystarczy już jedynie kupić program antywirusowy, by ochronić firmowe dane, które są największą wartością przedsiębiorstwa. Nasi partnerzy technologiczni realizują ciekawe, często zaawansowane projekty technologiczne, ale i tak bardzo chętnie korzystają z usług Orange Polska z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Dlaczego?

Mamy ponad 26 lat doświadczenia oraz świetnych ekspertów, działających m.in. w ramach CERT Orange Polska, ponadto współpracujemy z międzynarodowymi zespołami, co sprawia, iż mamy po prostu najlepszą ofertę. Trzy lata programu Master IT potwierdzają, że partnerzy nawiązują z nami relacje w dużej mierze dzięki potężnej, unikatowej ofercie dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Jako operator chroniliśmy przez lata własne dane, teraz nasze kompetencje przydają się innym.

Z cyberbezpieczeństwem jest tak jak z wypadkami na drogach – liczba aut się zwiększa, robi się tłoczniej, wypadków przez to jest również więcej. Wraz ze zwiększeniem się ruchu w sieci rośnie jednocześnie ryzyko cyberataku. Klienci coraz częściej zwracają się do nas z prośbą o pomoc, gdyż zostali zaatakowani. W cyberbezpieczeństwie nie warto eksperymentować – lepiej wyprzedzać działania cyberprzestępców i zainwestować we współpracę ze sprawdzonym partnerem.

Czy w ramach Master IT prowadzicie również jakieś działania uświadamiające, związane np. z dysproporcjami płciowymi w branży IT?

W Orange Polska mamy ogromną rzeszę kobiet zajmujących się technologiami. Ja w tym obszarze pracuję od 25 lat i co prawda jeszcze jakiś czas temu budziłam zdziwienie, ale dzisiaj już nikogo nie zaskakuje moja obecność. Kobiety są np. świetnymi product managerami, więc choć w ramach tego programu nie prowadzimy działań uświadamiających, podczas współpracy przekonujemy, iż warto inwestować w różnorodne zespoły.

Jakie planujecie kroki  na najbliższe miesiące?

Stale poszukujemy nowych partnerów. Nie zamykamy się na żadne obszary, jednak najwięcej uwagi poświęcamy obecnie rozwiązaniom z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz infrastruktury sieciowej. 

Więcej o programie: klient.orange.pl/master-it/

---

KOMENTARZ

Monika Prusik, ekspertka Master IT

Dzięki współpracy w ramach Master IT partnerzy zyskują możliwość oferowania klientom atrakcyjnego abonamentowego modelu finansowania projektów oraz korzystania z naszego wsparcia technicznego, co przyspiesza wdrożenia. Zwykle nasi partnerzy prowadzą swój biznes, a dzięki nam mogą go rozwijać w innych dziedzinach jak cyberbezpieczeństwo, big data, chmura, IoT czy sprzęt IT. Korzystają przy tym z nowoczesnej technologii i kompetencji naszych inżynierów. Zachęcam!

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ